Olej zwierzęcy, inaczej ciekły tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, często znajduje swoje zastosowanie w gastronomii.
Specjalne obniżki cen, superpromocje, masło w cenie miksu z margaryną a nawet zapewnienie o zawartości 82% tłuszczu to poważne sygnały ostrzegawcze. Masło fałszuje się w Polsce na potęgę.
Katarzyna Bosacka zainterweniowała po raz kolejny. Pod lupę wzięła produkt określany jako "Osełka". Większość osób mylnie bierze go za prawdziwe masło. Tymczasem jest to miks tłuszczowy z wyraźną przewagą tłuszczy roślinnych.Na zabieg producenta nabrało się wiele osób. Nieświadomi konsumenci kupili Osełkę by po niedługim czasie gorzko się rozczarować. Katarzyna Bosacka wyjaśniła, czym różni się osełka od prawdziwego masła. Po raz kolejny zwróciła też uwagę, jak ważne jest czytanie etykiet poszczególnych produktów.
Lepsze jest masło czy margaryna? Spór na ten temat od lat dzielił Polaków. Sprawę postanowił raz na zawsze wyjaśnić dietetyk Michał Wrzosek. Dla niektórych niemałym zaskoczeniem może być fakt, że margaryna zdecydowanie wygrywa z masłem pod względem zdrowotności.Przez lata w dylemacie "masło czy margaryna" większość osób stawiała na to pierwsze. Wynikało to z tego, że masło było produktem bardziej naturalnym. Dietetyk, którego powyższe zdjęcie pochodzi z jego oficjalnego profilu na kanale YouTube, zwraca jednak uwagę, że standardy produkcji margaryny w miarę upływu czasu uległy znacznej poprawie. Według niego dziś bez obaw możemy smarować nią kanapki.
Zapomnij o kupnym smalcu. O wiele smaczniejsze smarowidło ze słoniny i boczku zrobisz w swojej kuchni. Do smalcu dodaj cebulę, czosnek i jabłko. Pamiętaj również o solidnej porcji majeranku. Domowy smalec będzie aksamitny i pyszny, kiedy dodasz do niego kilka łyżek mleka.Domowy smalec przyrządzony według babcinej receptury jest o wiele smaczniejszy niż kupny produkt. Oczywiście możemy trafić na dobry jakościowy smalec z marketu, jednak wtedy będzie on o wiele droższy i będziemy mieć go niewiele. W tej samej cenie zrobimy kilka słoiczków domowego smalcu. Do domowego smalcu zawsze dodajemy jabłko, cebulę, czosnek i majeranek. To dzięki tym składnikom, smarowidło jest przepyszne i nie smakuje jak sam tłuszcz. Babcie do smalcu dodają również mleko. Mleko wzmacnia kolor smarowidła, poprawia smak i konsystencję.Nie ma nic lepszego niż domowy smalec z mięsnymi skwarkami, świeżym chlebem i ogórkiem kiszonym. Smalec zrobimy błyskawicznie. Domowe smarowidło będzie gotowe tego samego dnia. Możemy wykorzystać je również do przygotowania jajecznicy.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez karpia. Z tego względu już wkrótce wiele osób zabierze się za smażenie tej tradycyjnej ryby. Czy wiesz, na jakim tłuszczu najlepiej smażyć karpia? Okazuje się, że jeden jest wyjątkowo dobry. Nie każdy dostępny w kuchni tłuszcz nadaje się do smażenia. Szczególnie ryby wymagające wysokiej temperatury obróbki, należy przyrządzać z odpowiednią uwagą i na właściwym produkcie. Dowiedz się, na jakim tłuszczu smażyć karpia, a czego absolutnie unikać.
Nie cebula, nie jabłko. Najlepszy smalec przyrządzisz z dodatkiem orzechów włoskich. Chrupiący, aromatyczny składnik wzmacnia smak kultowego smarowidła. Smalec z orzechami będzie totalnym hitem na spotkaniach w gronie znajomych. Zwłaszcza w chłodne dni. Smalec to nic innego jak wytopiona słonina z różnymi dodatkami. Niektórzy do smarowidła dodają jabłko, inni cebulę. Mało kto wie jednak, że do smalcu można dorzucić również typowo jesienny i świąteczny składnik - orzechy włoskie. Smalec z orzechami zachwyca smakiem i aromatem.Do przygotowania smalcu z orzechami potrzebujesz wyłącznie słoniny i orzechów. Inne składniki są zbędne. Orzechy wzmocnią smak tłuszczu i dodadzą mu wyjątkowej nuty. Smalec koniecznie przełóż do umytego i wyparzonego słoika i odstaw do góry dnem, żeby wieczka złapały.Gotowy smalec z orzechami przechowuj w lodówce. Smarowidło będzie świeże przez wiele tygodni. Po otwarciu również przechowuj go w chłodnym miejscu. Smalec podany z kromką świeżego chleba lub z bułką posmakuje każdemu miłośnikowi mięsnych potraw.
Zasmażane buraczki są jednym z najbardziej popularnych obiadowych dodatków. Słodkawy smak serwowanych na ciepło warzyw przez laty uświetniało się dodatkiem podsmażonej słoniny. Dziś przypominamy ten nieco zarzucony dawny zwyczaj. Słoninę do zasmażanych buraczków dodaje się w bardzo prosty sposób. Wystarczy stopić tłuszcz i na nim usmażyć warzywa. Przygotowanie takich klasycznych buraczków jest więc bardzo proste, a smakuje wybornie.
Smalec jest bardzo popularnym tłuszczem, wykorzystywanym między innymi w cukiernictwie i do smażenia różnego rodzaju mięs. Ze smalcu z dodatkiem cebuli i boczku możemy przygotować również smarowidło do chleba. Wiele osób unika jednak tego tłuszczu, w trosce o swoje zdrowie. Sięgać więc po smalec, czy lepiej nie? Smalec to nic innego jak wytopiona słonina wieprzowa, czyli tłuszcz. Smalec bez żadnych dodatków doskonale nadaje się do smażenia, ponieważ ma wysoką temperaturę dymienia i nie przypala się nawet podczas długotrwałej obróbki termicznej. Wiele osób na smalcu smaży np. kotlety schabowe lub pączki.Smalec możemy również wykorzystać jako smarowidło do chleba. Wystarczy połączyć go z cebulą i skwarkami z boczku wędzonego. Świetnym dodatkiem do smalcu jest również jabłko, które podbija smak smarowidła. Kromka chleba posmarowana smalcem i podana z ogórkiem kiszonym jest dość popularną przekąską.Nie wszyscy jednak wiedzą, z czego tak naprawdę składa się smalec i dlaczego nie powinniśmy go nadużywać. Jedzenie smalcu w nadmiernych ilościach lub częste smażenie na nim potraw grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Kto ma ochotę na przysmak jak ze zdjęcia? Wiecie, jak zrobić dobry smalec? Mamy niezawodny babciny przepis, według którego przygotujecie pyszny, domowy smalec. Będzie biały, kremowy i bardzo smaczny. Doskonały do smarowania chleba, najlepiej żytniego lub razowego. Oj, będziecie się nim zajadać. Smalec sprzedawany w kostkach służy głównie do smażenia. Ten do smarowania chleba zwykle pakowany jest w słoiczki lub plastikowe pojemniki. Bywa smaczny, ale jest dość drogi. Jeśli więc macie ochotę na chleb ze smalcem i z kiszonym ogórkiem, jak za dawnych lat, najlepiej przygotujcie go domowym sposobem. Babcia i jej sprawdzony przepis podpowiedzą wam, jak zrobić dobry smalec.
Pryskający olej utrudnia wam smażenie? Wsypcie na patelnię nieco soli bezpośrednio o jego wlaniu, a przykry problem będzie jedynie wspomnieniem. To tylko jeden z patentów, który ułatwi wam przyrządzanie potraw. Pryskający olej brudzi kuchnię i może doprowadzić do poparzeń. Jest jednak sposób, pozwalający zarówno rozgrzać tłuszcz, jak i uniknąć przykrych konsekwencji. Wystarczy niewielka ilość soli.
Czy butelkę z olejem przechowujesz tak, jak na zdjęciu? Jeśli tak, popełniasz wielki błąd. Sprawdź, jak należy przechowywać tłuszcze i oleje, by jak najdłużej zachowały swoje walory. Serwujemy garść najważniejszych porad. Przeczytaj je i wprowadź zmiany w swojej kuchni.Trudno wyobrazić sobie codzienne potrawy bez dodatku tłuszczu. Uwielbiamy bowiem smażyć, na bazie oleju robimy sos do sałatki, masłem smarujemy pieczywo, a i do zupy lubimy dorzucić odrobinę tego tłuszczu. Tłuszcze powinniśmy limitować, bo są kaloryczne, te zaś, pochodzenia zwierzęcego, dostarczają też cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Jednak nawet zdrowy olej czy oliwa z oliwek potrafią zamienić się w szkodliwy produkt, jeśli nie będziemy ich prawidłowo przechowywać.
Domowe masło bez wątpienia jest najlepszym i smaczniejszym produktem do smarowania pieczywa. Masło przygotujesz w zaledwie kilka minut z jednego składnika - tłustej śmietany. Poznaj prosty przepis na domowe masło, efekt zachwyci całą rodzinę.Domowe masło zdecydowanie jest najzdrowsze i najsmaczniejsze. W żadnym sklepie nie kupisz tak dobrego produktu. Podczas wytrącania się masła z ubijania śmietany powstaje wyrób poboczny- maślanka. Maślankę możesz przelać do butelki, wstawić do lodówki i pić schłodzoną, możesz również ponownie ją zmiksować, aby zrobić większą ilość masła. Domowa maślanka również nie ma sobie równych, zblenduj ją z truskawkami lub malinami, a uzyskasz przepyszny i zdrowy koktajl.Masło może stać w lodówce przez wiele dni, posmaruj nim świeży, jeszcze ciepły chleb- tak przygotowana kromka nie wymaga żadnego dodatku, jest przepyszna. Domowe masło jest aksamitne, zdrowe i pozbawione konserwantów.
Olej pryska podczas smażenia? Przyczyną jest woda znajdująca się na patelni. Wystarczy się jej pozbyć, a problem zniknie. Przydatna będzie sól, którą można posypać ciepły tłuszcz zapobiec jego rozprzestrzenianiu się po kuchni. Sprawdźcie wszystkie wskazówki, a już nigdy nie będziecie sprzątać kuchni z drobinek tłuszczu. Gdy olej pryska naokoło łatwo o oparzenia. Po przyrządzeniu posiłku konieczne jest też sprzątanie. A wystarczy tylko pozbyć się wody z patelni, by problem w ogóle nie wystąpił. Podpowiadamy, jak uchronić się przed problemami w czasie smażenia jedzenia. Zapomnicie, że kiedykolwiek je mieliście.
Smażenie w głębokim tłuszczu jest techniką przyrządzania żywności, która wymaga ostrożności i wprawy. Wystarczy bowiem, że do oleju dostanie się choć odrobina wody, by ten wykipiał z naczynia, w którym go podgrzewamy. Podpowiadamy jak uniknąć takiej sytuacji. W głębokim tłuszczu przygotowuje się między innymi frytki czy pączki. Ta technika przyrządzania potraw — choć wydaje się prosta — wymaga sporo wprawy. Istnieje bowiem szereg zasad, których trzeba pilnować, by smażenie było bezpieczne.
Marzą ci się naleśniki na śniadanie, ale nie masz jajek? Nie ma problemu, wyjdą i bez tego dodatku. Podpowiemy ci, jak zrobić naleśniki bez jajek i na co zwrócić uwagę, by mimo wszystko były udane. Podaj je z twarożkiem czy dżemem, a wszyscy zjedzą je ze smakiem.Jajka pełnią w cieście naleśnikowym funkcję wiążącą i spulchniającą. Mogłoby się więc wydawać, że bez nich ani rusz. Jednak jeśli będziesz pamiętać o dwóch ważnych czynnościach, naleśniki udadzą się nawet bez dodatku jajek. Jakie to czynności?Po pierwsze przygotowane ciasto trzeba odstawić, na co najmniej 20 minut, by odpoczęło. W tym czasie powstanie glutenowa siatka, która sprawi, że ciasto nie będzie się rwać w czasie obracania. Druga rzecz, o której trzeba pamiętać, to odpowiednie rozgrzanie patelni, przed wylaniem na nią ciasta. Gdy patelnia będzie zbyt mało rozgrzana, naleśniki będą do niej przywierać i porwą się w czasie próby odwrócenia na drugą stronę.
Gotowy smalec dostępny jest w wielu sklepach spożywczych, jednak w smaku nie jest tak dobry, jak domowy produkt. Dzisiaj zdradzamy przepis na smalczyk z gruszką i prażonymi orzechami włoskimi. Kanapki posmarowane takim smalcem będą miały pełnie smaku, a także przyjemną chrupkość dzięki orzechom. Smalec do dzisiaj króluje na festynach i innych ludowych imprezach - pajda chleba ze smalcem, skwarkami i kiszonym ogórkiem to nieodzowny element świętowania. Mamy jednak znacznie lepszą propozycję przygotowania tego pysznego smarowidła. Dzięki wymieszaniu ze sobą smalcu, gruszki i prażonych orzechów włoskich uzyskuje się chrupiącą i słodko-słoną przekąskę, obok której ciężko przejść obojętnie. Warto smalec nakładać na razowe pieczywo, wtedy smak jest najlepszy.
Olej jest bardzo ważnym produktem podczas codziennej pracy w kuchni i trudno bez niego wyobrazić sobie tradycyjne potrawy. Niestety w styczniu 2022 roku ceny olejów roślinnych pobiły światowe rekordy - według ekspertów wskaźniki podwyżek były historycznie największe. W porównaniu z grudniem 2021 roku, styczniowy subindeks cen olejów wzrósł aż o 4,2 proc. Oleje roślinne towarzyszą nam w kuchni praktycznie każdego dnia. Na śniadanie często wybiera się margarynę do kanapek, z kolei do smażenia niezastąpiony jest klasyczny olej rzepakowy. Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w styczniu drożały przede wszystkim oleje palmowe, sojowe, rzepakowe oraz słonecznikowe - a więc podstawowe rodzaje tłuszczów wykorzystywane w gospodarstwach domowych na całym świece.
Faworki, inaczej chrust, to tradycyjne wypieki przygotowywane na tłusty czwartek. Delikatne, kruche, słodkie i pulchne ciasteczka oprószone cukrem pudrem są świetnym deserem w najsłodszy dzień w roku. Jak zrobić idealne faworki na tłusty czwartek?Tłusty czwartek, czyli święto każdego łasucha, przypada na ostatni czwartek przed Wielkanocą, w 2022 r. obchodzimy go 24go lutego. W tłusty czwartek nie liczymy kalorii, a ilość zjedzonych pączków i faworków. Sprawdź, jak zrobić idealne faworki i sprawić najbliższym pyszną i słodką niespodziankę.Faworki kupisz w każdym sklepie przez świętem, jednak te robione w tradycyjny, domowy sposób są o wiele smaczniejsze. W faworkach najważniejsze jest odpowiednie wyrobienie ciasta, aby było puszyste i dobrze napowietrzone. Faworki pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją i zyskują apetyczny, złoty kolor.Tłusty czwartek nie może odbyć się również bez pączków- tu poznasz przepis na wyśmienite, domowe pączki, idealne na karnawał.
Naturalnym jest, że powierzchnie w kuchni pokrywają się z czasem starym tłuszczem - skwierczący olej, chlapanie i osadzające się drobinki są nieuniknione podczas gotowania. Dobrym sposobem na wyczyszczenie kuchennych szafek jest potraktowanie ich roztworem sody oczyszczonej i wody. Poniżej zdradzamy dokładne tajniki receptury. Szafki kuchenne nie są zwykle najczystszym miejscem w domu. Korzystamy z nich na co dzień, otwierając je, wyjmując i wkładając produkty, czy przygotowując na nich posiłki. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach pojawia się na nich osad z tłuszczu. Zaschnięty tłuszcz, gdy silnie przyczepi się do mebli, jest bardzo trudny do usunięcia. Zwykłe szorowanie zmoczoną gąbką nie zda się na wiele. Znamy genialną metodę, dzięki której każda szafka będzie lśnić w twojej kuchni.
Niekiedy przychodzi ochota na prawdziwe domowe pączki, które smakują znacznie lepiej niż sklepowe. Przygotowanie ich własnoręcznie wcale nie jest trudne, warto jednak znać pewne tajniki, takie jak odpowiedni rodzaj tłuszczu, na którym się je smaży. W tym celu należy wybrać tłuszcz o wysokim poziomie dymienia, dlatego najlepiej sprawdza się zwykły olej lub smalec. Pączki uwielbiane są przez praktycznie wszystkich. Delikatne i sprężyste ciasto, które często skrywa słodkie nadzienie, jest zbyt dobre, aby z niego zrezygnować. Niestety mnóstwo osób decyduje się na kupowanie ich w sklepie. Znacznie lepsze efekty daje zrobienie ich samodzielnie. Utarło się, że pączki są skomplikowane i wymagają dużej ilości wiedzy, aby wykonać je z sukcesem. W praktyce wystarczy znajomość kilku podstawowych kroków, a każda kolejna partia pączków będzie doskonała.
Smażenie jest jedną z ulubionych metod obróbki kulinarnej. Przygotowane w ten sposób potrawy są smaczne i chrupiące. Duże znaczenie ma tu użyty tłuszcz. A wiesz jak wybrać odpowiedni tłuszcz do smażenia? Na co zwrócić uwagę, by usmażone mięso czy placki nie szkodziły twojemu zdrowiu? Koniecznie przeczytaj nasz materiał. Niestety, liczne grono osób dokonuje nieprawidłowego wyboru.Dużą zaletą smażenia jest fakt, że mięso czy ryba szybko są gotowe do spożycia. To zasługa wysokiej temperatury, jaka panuje na patelni, a jej przekaźnikiem jest tłuszcz. No właśnie, smażenie odbywa się w wysokiej temperaturze, a nie każdy tłuszcz dobrze taką znosi. W czasie smażenia tłuszcz może zacząć dymić. Niestety wtedy cała partia jedzenia jest do wyrzucenia, bo gdy tłuszcz dymi pojawiają się w nim toksyczne dla nas składniki. Kluczem do sukcesu jest więc dobranie odpowiedniego tłuszczu do czasu smażenia i smażonego produktu.
Tłuszcz pryskający w czasie smażenia, nie jest niczym przyjemnym. Może nas poparzyć i poplamić nasze ubranie, a także pobrudzić wszystko dookoła. Na szczęście znamy sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni. Gdy go zastosujecie raz, z pewnością zapamiętacie na zawsze. Smażymy często, bo to szybka metoda przyrządzania potraw. Jednak nieraz w czasie smażenia kotletów czy placków tłuszcz pryska dookoła. A już największy rozmach ma przy smażeniu wątróbki czy ryby. Wtedy na kuchni potrafi pojawić się prawdziwa, tłuszczowa kanonada.Winowajcą tej sytuacji jest woda. To jej kropelki, w zderzeniu z rozgrzanym tłuszczem wystrzeliwują, pociągając za sobą również tłuszcz. Dlatego, żeby zapobiec pryskaniu tłuszczu, trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu patelni, a także smażonego produktu.
Placki ziemniaczane powinny być chrupiące. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że miękkie, elastyczne placki są po prostu niesmaczne. Zdarza się też, że placki brzydko pachną. A jak je smażyć, żeby były apetyczne? Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych? Poznaj zaskakujące szczegóły.Placki ziemniaczane można przygotować z samych ziemniaków. Często jednak do startych warzyw dodaje się też mąkę i jajko. Składniki te mają zapewnić spoistość i większą chrupkość placków. Jednak jak się okazuje poza odmianą ziemniaków, na ich smak najbardziej wpływa sam proces smażenia.
Świeża i puszysta kromka chleba nie jest dopełniona bez warstwy masła, który nadaje kanapkom zupełnie nowego wymiaru. Z uwagi na zawieranie dużych ilości tłuszczów nasyconych, nie należy przekraczać 1 łyżki stołowej masła dziennie. Dlatego warto podliczyć ogólną ilość spożywanego masła w ciągu doby, gdyż często dodaje się je do innych potraw. Masło, zaraz obok zwykłego oleju roślinnego, stanowi jeden z najczęstszych tłuszczy wybieranych przez większość osób. Ma ono przyjemny i delikatny smak, a także nadaje się do gotowania przy zachowaniu niskich temperatur, ponieważ ma niski próg dymienia. Niestety jego największą zaletą jest właśnie smak, ponieważ skład oraz właściwości nie napawają optymizmem - szczególnie unikać go powinni ludzie, którzy są w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, lub cierpią na zaburzenia lipidowe.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rosnących cen, jednak wystarczy przyjrzeć im się w skali rocznej, aby zauważyć drastyczne podwyżki. W ciągu roku największe podniesienia cen można zaobserwować na produktach tłuszczowych, które zdrożały o przeszło 40%. W tym artykule zdradzamy dokładne dane dotyczące rosnących cen w polskich sklepach. Praktycznie każdego dnia wybieramy się do sklepu w celu zrobienia podstawowych zakupów spożywczych. Makarony, kasze, mąki czy mięsa lądują w naszych koszykach regularnie, co pozwala na dokładne śledzenie, ile na nie wydajemy. Niestety obecnie eksperci biją na alarm - sklepowe ceny osiągają obecnie rekordowe wyniki. Jeśli więc szykujesz się na zakupy mięsa czy oleju, sprawdź wcześniej, jak bardzo zdrożały w ostatnim czasie.
Naleśniki możemy przygotować na wiele sposobów. Dlatego też doskonale sprawdzą się one jako każdy posiłek. Warunek jest jeden — muszą być dobrze przyrządzone. Proces smażenia przebiegnie sprawnie, jeśli z triku stosowanego przez nasze babcie.Istnieje kilka reguł, które sprawią, że wasze naleśniki zawsze wyjdą. Na ostateczny wygląd i smak potrawy wpływ ma nie tylko odpowiedni dobór proporcji składników w cieście, ale też użyta patelnia. Nie będzie jednak potrzebny sprzęt z wysokiej półki. Wystarczy, że naczynie zostanie dobrze natłuszczone.
Smalec to niewątpliwie smaczna omasta do chleba. Ze skwarkami, cebulką lub jabłkiem jest po prostu pyszny. Jeszcze bardziej zachwyci was zupełnie nowa wersja tradycyjnego smalczyku z dodatkiem rodzynek. Słodkawa nuta naprawdę dobrze mu robi. Smalec otrzymuje się z wieprzowej słoniny. Jako tłuszcz zwierzęcy z pewnością nie jest zdrowy, bo zawiera dużo tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Jednak, gdy jesz go od czasu do czasu, w niedużych ilościach nie powinien zaszkodzić.Kromka chleba posmarowana smalcem i oprószona przyprawami albo podana z kiszonym ogórkiem smakuje doskonale. Jest dobra na przekąskę czy przystawkę, a także na zakąskę do piwa. Zobacz jak przygotować oryginalne smarowidło do pieczywa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przysmaki takie jak kiełbasa, kiszone ogórki i swojski chleb są klasykami naszej rodzimej kuchni. Z pewnością można do nich zaliczyć również wyborny smalec. Przygotowanie kultowego smarowidła jest banalnie proste. Wystarczy sięgnąć po niezawodny przepis.Nie da się ukryć, że smalec jest jednym z kulinarnych szlagierów, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Okazuje się, że bez najmniejszych problemów przygotujemy go w domowym zaciszu. Efekt powala na łopatki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: