Smakosze.pl Porady Czy za zatrucie na wakacjach przysługuje odszkodowanie? Odpowiedź może niektórych mocno zdziwić
Fot. Canva/GoodLifeStudio, MarekUsz

Czy za zatrucie na wakacjach przysługuje odszkodowanie? Odpowiedź może niektórych mocno zdziwić

5 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Jurczyk

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku, ale i… masowych zatruć pokarmowych. W czerwcu doszło do niego w jednej z nadmorskich miejscowości, gdzie według sanepidu zachowało ponad sto osób. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i sprawdziliśmy, jakie prawa przysługują turystom, którzy się zatrują.

Masowe wyjazdy, masowe zatrucia

Od pierwszych dni wakacji Polacy masowo wyruszyli na letni odpoczynek. Niektórzy wybrali wyjazdy zagraniczne, a inni udali się na polskie morze lub w góry. W każdym wypadku turyści korzystają z restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych, które serwują jedzenie. A to, jak wiadomo przez wysokie temperatury, jest narażone na zepsucie i może prowadzić do zatrucia pokarmowego .

Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, a turyści nie wiedzą, jak na nią zareagować. Nie każdy ma także świadomość o tym, że może dochodzić swoich spraw. Dlatego sprawdziliśmy, co zrobić po zatruciu pokarmowym, które jest sporym zagrożeniem dla zdrowia.

jedzenia na wakacjach.jpg
Fot. Canva/Marina113
Żadne masełko, żadna bułka tarta. Najlepszą fasolkę szparagową przygotujesz w ten sposób

Czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Turyści, którzy doznali zatrucia pokarmowego, udają się do lekarza, gdzie dostają receptę z wypisanymi lekami i bardzo często na tym etapie sprawa się kończy. Wyjazd jest nie do końca udany, a resztę dni chory musi spędzić w  pokoju hotelowym.

Nie każdy jednak wie, że może dochodzić swoich praw. Wynika to przede wszystkim na Kodeksie Cywilnym i artykule 415, który mówi wprost - ten, kto ze swojej winy wyrządza innemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Po ten przepis podlega również zatrucie pokarmowe. Tylko, jak pociągnąć kogoś do odpowiedzialności i udowodnić mu zaniedbanie?

Dowody i jeszcze raz dowody

Droga do otrzymania odszkodowania jest długa, ale za chwilę dowiesz się, co należy zrobić, aby je otrzymać. Zacznij od zgłoszenia zatrucia do sanepidu i wskazania lokalu, w którym do niego doszło. Pamiętaj, aby zrobić to możliwie od razu po stwierdzeniu zatrucia.

Trzeba też zdobyć dokumentację medyczną, która potwierdzi, że choroba została wywołana nieświeżym jedzeniem. Potrzebny jest także paragon, ale mogą być także zeznania świadków, na przykład rodziny, która potwierdzi, że posiłek był spożywany w tym miejscu.

Następnie należy spróbować zgłosić reklamację bezpośrednio w lokalu, w którym mogło dojść do zatrucia. Jeżeli jej nie przyjmą, należy złożyć pozew cywilny i dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Proces, choć wydaje się długi i zawiły, może przynieść oczekiwane rezultaty. W dodatku otrzymamy odszkodowanie za leki, dojazd do placówek medycznych, a nawet zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne, jak i psychiczne. Pamiętaj, aby zawsze zebrać dowody. Sprawdź, jak poprawnie odcedzać makaron oraz poznaj ceny tegorocznych jagód .

restauracja.jpg
Fot. Canva/Karolina Grabowska
Nigdy tak nie rób przy odcedzaniu makaronu. Przez ten błąd będzie do niczego
Zapomnij o jarzynowej, ta sałatka smakuje 100 razy lepiej. Zawsze robię ją na grilla
Obserwuj nas w
autor
Maciej Jurczyk

Redaktor portalu Smakosze.pl. Absolwent kulturoznawstwa, a obecnie student 
dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest fanem dobrego jedzenia, a nowych
smaków poszukuje podczas wakacyjnych podróży. Chcąc poznać tajniki japońskiej kuchni,
dwa lata przepracował w gastronomii, gdzie zdobył kulinarne doświadczenie. W kuchni
najbardziej ceni sobie minimalizm, dokładność oraz niezwykłe kompozycje smaków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy