Dorzuć do masy ten produkt, a pasztet nie pokruszy się podczas krojenia. Ten patent zawsze działa
Choć na co dzień możemy być miłośnikami pasztetowego smarowidła do kanapek, od świątecznego pasztetu oczekujemy, że będzie zwartą, soczystą i miękką masą wypieczoną jak dobrze przygotowane ciasto. Co jednak zrobić, by pasztet taki nie był za suchy? Jest jeden sposób, by to sobie zagwarantować.
Soczysty pasztet
Pasztet idealny to najlepsze z dwóch światów. Z jednej strony dostatecznie zwarty i wypieczony, by łatwo było go serwować w plastrach. Z drugiej zaś na tyle miękki, by dał się rozsmarować na kromce chleba.
Jak to z ideałami bywa, ten także jest dość trudny do osiągnięcia. Dlatego przeważnie przygotowując odświętną wersję tej potrawy, celujemy w efekt raczej zwarty i dający się serwować w kawałku . Przesada grozi tu efektem zbyt suchym. Pasztet taki kruszy się przy nakładaniu.
Majonez do pasztetu
Są na szczęście sposoby, by zaradzić takiemu problemowi, a jeden z nich jest wyjątkowo prosty. Niektórzy, by uchronić się przed zbytnią kruchością pasztetu, dodają do niego odrobinę majonezu . Rozluźnia ona mięso i nadaje mu bardziej kremowego charakteru.
Składniki
- 1 kurczak ugotowany w rosole
- Gotowana włoszczyzna rosołowa
- 1,2 kg mięsa z udek kurczaka
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- ¼ kg wątróbki drobiowej
- ½ szklanki bulionu lub rosołu
- 2 jajka
- 2 suche kajzerki
- ¾ litra mleka
- 2 łyżki majonezu
- Gałka muszkatołowa
- Sól, pieprz, bułka tarta i olej
Przygotowujemy kremowy pasztet
Udka z kurczaka podsmażamy na oleju, po czym dusimy, aż będą miękkie, po czym studzimy. Bułki namaczamy w mleku. Wątróbkę czyścimy z żyłek i płuczemy.
Drobno posiekaną cebulę i czosnek podsmażamy na patelni do zeszklenia . Dodajemy wątróbkę i smażymy, aż będzie miękka i przesmażona w środku.
Do dużej miski wkładamy obranego z kości kurczaka, warzywa z rosołu, wątróbkę z cebulką i przestudzone mięso z udek kurczaka. Odciskamy bułki i dodajemy je do mieszanki. Całość mielimy dwukrotnie w maszynce z założonym sitkiem o drobnych oczkach.
Do mięsnej masy dodajemy surowe jajka, majonez i bulion lub rosół. Wyrabiamy masę, przyprawiając solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Przekładamy do keksówki nasmarowanej tłuszczem i pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180 stopni. Serwujemy po przestudzeniu.
Wypróbuj też przepisy na wątróbkę w śmietanie i niezwykłego pieczonego pstrąga .