Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Wielkanocny koszyczek ma dłuższą historię, niż mogłoby się wydawać. Nie uwierzysz, co kiedyś noszono do święcenia
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 24.03.2024 13:52

Wielkanocny koszyczek ma dłuższą historię, niż mogłoby się wydawać. Nie uwierzysz, co kiedyś noszono do święcenia

święconki wielkanocne
Fot. Shutterstock/Jaroslaw Witkowski

Święconka na Wielkanoc jest tak samo oczywista, jak pojawienie się na świątecznym stole żurku, czy jajek. Nie każdy jednak zna historię oraz symbolikę każdego składnika święconki. To, co kiedyś święcono, może zadziwić. Jesteś ciekawa? Koniecznie czytaj dalej.

Historia święconki

Nie każdy wie, że tradycja świecenie pokarmu ma swój początek w czasach pogańskich. To wtedy ludzie świętowali odrodzenie przyrody i nadejście nowego życia. Przez wieki tradycja ewoluowała i pokarm, który noszono do święcenia, również przechodził przemiany. 

Pierwsza święcona składała się tylko z jednego składnika i był nią pieczony na rożnie baran. W późniejszym czasie baranie mięso zastąpiono figurką barana zrobioną z ciasta lub cukru. Do mięsa dodano także masło, chleb i jajka. W XV i XVI wieku do święconki wkładano także miód, wino, a nawet piwo. 

pisanki.jpg
Fot. Canva/JillWellington
W Wielki Piątek podam na obiad te kotlety. Są szybkie, tanie i nie ma w nich grama mięsa

Symbolika zamknięta w jedzeniu

Jedzenie, które umieszcza się w koszyczku, nie znajduje się w nim przypadkowo. Każde z nich ma inną symbolikę i na swój sposób nawiązuje do życia Jezusa. Jajka, bez których Wielkanoc nie istnieje, symbolizują narodziny i nadejście nowego życia. Są alegorią zmartwychwstania Jezusa. 

Z kolei kiełbasa, wędlina zastąpiła mięso z barana, które święcono na początku. Umieszczona w święconce przyniesie zdrowie i dostatek. Niektórzy umieszczają także sól, a ta ma uchronić przed zepsuciem. I to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chodzi o ochronę moralną. 

Najważniejszym składnikiem święconki jest chleb. Symbolizuje nie tylko ciało Chrystusa, ale też samego zbawiciela. Nie zapomnij o tym, podczas przygotowania koszyczka do poświęcenia. 

Do loszczycka nie tylko pokarm

Przez te wszystkie lata zmienił się nie tylko skład koszyczka, ale i sam koszyczek. Pierwsze były tworzone z gałązek wierzbowych. Ta tradycja utrzymała się do dzisiaj, bo wierzba ma przynosić szczęście, zdrowie oraz siły witalne.

Oprócz jedzenia w koszyczku musi znaleźć się także biała serwetka oraz gałązka bukszpanu. Biała chusteczka ma symbolizować czystość i niewinność. Gałązka z kolei symbolizuje przyrodę, która rodzi się do życia. 

Jak widzisz, historia święcenia pokarmów jest bardzo długa. A w dodatku przez setki lat ulegała przemianom. Zmieniał się nie tylko skład święconki, ale też sam koszyczek oraz jego dodatki. Być może w twoim koszyczku znajdują się nieco inne produkty, bo tradycja wciąż ulega przemianom.

koszyk.jpg
Fot. Canva/Bogdan Sonjachnyj