Gessler bije na alarm. Oto najgorszy, niedopuszczalny składnik żurku
Magda Gessler niezmiennie stoi na straży tradycyjnych metod przy gotowaniu równie tradycyjnych potraw. Jej zalecenia na temat tradycyjnego wielkanocnego żurku są jednoznaczne i stanowcze. Nie wszystkie wersje tej zupy pasują jej zdaniem na świąteczny stół.
Tradycyjny żurek
Tradycyjne potrawy mają to do siebie, że niemal każdy dom ma swoje sposoby na ich przygotowanie. Są więc być może tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy wariantów żurku , podobnie jak wielu równie tradycyjnych potraw. Modyfikacje wprowadzamy sami, wprowadzały nasze mamy i babcie w różnych okolicznościach i z różnych powodów.
Tak oto, oprócz tradycyjnej postaci żurku, pojawiły się te zabielone mąką, zagęszczone fiksem z torebki czy z dodaną śmietaną . Dlatego Magda Gessler przekonuje Polaków zasiadających do wielkanocnego stołu: jeśli żurek, to wyłącznie „czysty”.
Żurek na zakwasie
Żurek należy do tradycyjnej polskiej „kuchni ubogiej”. Nawet jego nazwa, kojarzona z niemieckim „sauer”, czyli kwaśny , wskazuje na to, że powinien właśnie taki być w smaku. W końcu uzyskujemy go przez dodanie do zupy zakwasu.
Dlatego Magda Gessler wskazuje, że żurku nie należy w żaden sposób zabielać. Dodawanie do niego śmietany czy mąki zabija charakter tej zupy .
Tego dnia żurek powinien być chudy, kwaśny i z dużą ilością majeranku – powiedziała w rozmowie z ”Faktem” Gessler.
Dodatki do żurku
Gessler wskazuje też, z jakimi dodatkami żur zachowuje swój tradycyjny charakter. Oczywiście na Wielkanoc jemy go głównie z jajkiem oraz z białą kiełbasą . Ta jednak musi być wysokiej jakości.
Chodzi o to, by biała kiełbasa nie miała zbyt różowego odcieniu. Wskazuje on na dodatek soli peklowej . Dobrze zaparzona kiełbasa jest drugą – prócz zakwasu z mąki żytniej – podstawą żurku. W tradycji mieszczą się również ziemniaki i wieprzowina , choć są one rzadziej dodawane.
Wypróbuj też przepisy na szynkę w galarecie i odświętną wersję wątróbki .