Smakosze.pl Porady Jak podwoić zbiory pomidorów?
BigCrew, Getty Images

Jak podwoić zbiory pomidorów?

27 maja 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Pomidory są bardzo ważnym elementem naszej codziennej diety. Dostarczają nam licznych substancji odżywczych, które są konieczne do odpowiedniej pracy ludzkiego ciała. Ich niedobory mogą wywołać poważne schorzenia, dlatego zbilansowane żywienie jest wyjątkowo istotne.

Pomidory są na tyle prostą w uprawie rośliną, że wiele osób decyduje się hodować je samodzielnie we własnym ogródku, a niekiedy nawet na balkonie. Jeśli chcesz, aby zbiory pomidorów były ogromne, zastosuj poniższy nawóz, który zwiększy plony.

Nawóz do pomidorów

Jego skład jest banalnie prosty. Potrzebujesz przygotować na początek jeden litr mleka (poziom tłuszczu nie jest istotny), 9 litrów wody bez chloru, doskonale sprawdzi się deszczówka, 10 kropli jodu i 0,5 łyżeczki kwasu borowego.

Odlej szklankę wody i podgrzej ją w czajniku. W dużym wiadrze zmieszaj ze sobą mleko i pozostałą wodę. Gdy czajnik nagrzeje płyn, wymieszaj z nim pół łyżeczki kwasu borowego i wlej do reszty roztworu. Zamieszaj całość bardzo dokładnie.

Wlej 10 kropli do nawozu, jeszcze raz zamieszaj i przelej całość do opryskiwacza. Teraz możesz przejść do praktycznego stosowania nawozu, który stosuje się, opryskując górne części krzewów - wchłanianie substancji odżywczych przebiega bowiem poprzez liście.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną.

Źródło: emer1940, Getty Images

Jak działa ten nawóz?

Kwas borowy jest bardzo ważnym elementem, gdyż chroni rośliny przed infekcjami najróżniejszego pochodzenia. Dodatkowo pobudza pomidory do kwitnięcia i zawiązywania owoców, a także zapobiega ich opadaniu oraz gnicia od nadmiaru wilgoci.

Jod przyspiesza owocowanie i dojrzewanie pomidorów, ułatwia przyswajanie azotu, również zmniejsza ryzyko infekcji, eliminuje ryzyko zachorowania na zgniliznę korzeni, a także przeciwdziała pojawianiu się wielu innych chorób, mogących uszkodzić roślinę.

Nawożenie warto przeprowadzić w pochmurny dzień, gdy nie ma zbyt wiele słońca. W innym wypadku istnieje ryzyko spalenia liści przez promienie słoneczne, co może spowolnić rozwój całej rośliny.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy