Jak przechowywać rosół, żeby nie skwaśniał? 1 metoda jest doskonała
Rosół często przygotowujemy w większych ilościach, tak by starczyło go na 2 dni. Zupa ta jednak wyjątkowo łatwo się psuje, o czym powinniśmy pamiętać zwłaszcza wiosną i latem. Na szczęście są sposoby, by temu przeciwdziałać. Najlepiej sprawdza się wekowanie.
Zamykanie rosołu w słoiku to dobry pomysł
Rosół nie będzie kwaśniał, jeśli zamkniecie go w słoiku na gorąco i w tej postaci wystudzicie , a następnie wstawicie do lodówki. Znany naszym babciom proces wekowania jest niezawodny, ale wymaga przestrzegania kilku reguł.
Przede wszystkim naczynia zastosowane do zamykania muszą być wcześniej wyparzone, a pokrywki nie mogą być zdeformowane czy zardzewiałe. Wieczko i słoik powinny być też dobrze spasowane. Tylko w takich pojemnikach przechowanie będzie skuteczne.
Co jeszcze przedłuży świeżość rosołu?
Istnieją produkty, które mogę przyczynić się do szybszego psucia rosołu. Nawet jeśli nie planujecie zamykać dania w słoikach, dobrą praktyką będzie usuwanie z zupy cebuli i pora, a najlepiej wszystkich wrzucone jarzyny oraz mięso.
Zrobienie tego bezpośrednio po zakończeniu gotowania zminimalizuje ich wpływ na zachodzenie niepożądanych procesów. Oba produkty też można wykorzystać na wiele sposobów, więc nie warto z tym zwlekać.
Rosół można mrozić
Jeśli rosołu mamy naprawdę dużo, mrożenie jest świetnym sposobem przechowania go. Wystarczy podzielić danie na niewielkie porcje i umieścić w woreczkach strunowych lub specjalnych pojemnikach do mrożenia, pamiętając, żeby nie wypełniać ich po brzegi. Już zimne trzeba tylko włożyć do zamrażalnika, a smak zostanie z nami na długo.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na rosół. Spróbujcie koniecznie rozgrzewającej i przyjemnie pikantnej odsłony z ostrą papryką . Być może skusi was też pełen smaku rosół z lanymi kluskami .