Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku do dziś nie ma sobie równych. Nie wymyślono lepszych proporcji
Ogórki kiszone są niesamowicie zdrowe. Domowa wersja zrobiona według przepisu z 1895 roku przyjemnie zaskoczy nawet najbardziej wybrednych amatorów rarytasu. Sekretem jej znakomitego smaku jest dodatek liści. Sprawdźcie koniecznie.
Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku
Pełen smaku wyrób z poniższego przepisu przekona nawet najbardziej wybrednych. Tradycyjne ogórki kiszone wychodzą orzeźwiające przyjemnie kwaśne i chrupiące. Warto przygotować choć raz.
Składniki na 1 kg ogórków gruntowych:
- 1 litr wody
- 2 łyżki soli
- 3 liście: winogronowy, dębowy i wiśni
- 1 ząbek czosnku
- kawałek chrzanu baldach kopru
- kilka ziaren pieprzu
Jak zrobić wyborne ogórki kiszone?
Zaczynamy od dokładnego umycia ogórków przy pomocy szorstkiej części gąbki. Chcemy pozbyć się brudu oraz delikatnych kolców. Wodę zagotowujemy i rozpuszczamy w niej sól. Dno wyparzonego słoika wykładamy dwoma liśćmi. Dodajemy ogórki, umieszczając je bardzo blisko siebie.
W przestrzenie pomiędzy wtykamy kawałki oczyszczonego chrzanu i czosnek. Dodajemy też koper i ziarna pieprzu czarnego. Wierzch przykrywamy ostatnim liściem. Całość zalewamy wrzącą solanką.
Naczynie zamykamy, ustawiamy na podstawce i umieszczamy w zacienionym miejscu. W czasie fermentacji ze słoika będzie uwalniał się płyn, lecz jest to naturalne zjawisko. Po 5 dniach ogórki kiszone będą gotowe.
Jak podać ogórki kiszone?
Kwaśny rarytas stanowi idealny dodatek do wielu kanapek. Polecamy spróbować ich w połączeniu z roślinnym smalcem z fasoli — w sam raz na śniadanie. Nie zapomnijcie tylko o zdrowym, razowym chlebie.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na ogórki. Sprawdźcie jak niewiele potrzeba, by cieszyć się pysznymi małosolnymi. Być może spodoba wam się także znakomita kremowa mizeria z cukrem pudrem.
Źródło: przepisytradycyjne