Rosół podajesz zwykle z krajanką? Tym razem zaserwuj go z innym dodatkiem. Posmakuje jak u babci
Rosół zwykle serwujemy z makaronem krajanką. Jednak bardzo dobrym dodatkiem są też kluski lane. Przygotowane z mąki i jajek mają doskonały, domowy smak. Warto choć raz spróbować rosołu w takiej wersji, zwłaszcza jeśli zabraknie Wam tradycyjnego makaronu. Jesteśmy przekonani, że jeszcze nie raz wrócicie do rosołu z kluskami lanymi.
Rosół zawsze gotuję na dwóch rodzajach mięsa, dzięki czemu jest niezwykle aromatyczny i pełniejszy w smaku. Ma również piękny, złoty kolor. Do wywaru, oprócz ćwiartek z kurczaka, dodaję również kawałek wołowiny z kością, np. pręgę lub szponder. Do rosołu możesz dodać również kawałek indyka lub kaczki.
Rosół gotuję na najmniejszym ogniu przez około 3 godziny. Wywar doprawiam liśćmi laurowymi, zielem angielskim i lubczykiem. Sól i pieprz dodaję pod sam koniec gotowania, kiedy mięso odda cały swój smak i aromat. Do rosołu wsypuję również szczyptę kurkumy i dodaję solidną porcję świeżej natki pietruszki.
Rosół podaję z domowymi, lanymi kluskami. Są o wiele smaczniejsze od kupionego makaronu. Kluseczki gotowane bezpośrednio na wywarze są delikatne i doskonale łączą się z aromatycznym bulionem. Mięso i warzywa z rosołu wykorzystuję ponownie, np. do przygotowania pasztetu na kanapki lub farszu na pierogi.
Przepis na wyśmienity rosół z lanymi kluskami
Składniki na wywar:
2 ćwiartki z kurczaka
kawałek wołowiny z kością
2 marchewki
duża pietruszka
kawałek selera
biała część pora
2 ząbki czosnku
cebula
gałązka lubczyku lub płaska łyżeczka suszonego
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
natka pietruszki
sól, pieprz
szczypta kurkumy
Składniki na lane kluski:
6 łyżek mąki
3 duże jajka
sól
Jak ugotować rosół drobiowo-wołowy z pysznym dodatkiem? Lane kluski są smaczniejsze od krajanki
Do większego garnka włóż oczyszczone i umyte mięso. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, wlej zimną wodę i gotuj na małym ogniu, aż powstaną szumowiny. Zdejmij je i dodaj wszystkie warzywa rosołowe oraz lubczyk. Cebulę obierz z łupin, zrumień nad ogniem i włóż do wywaru.
Rosół gotuj na najmniejszym ogniu przez około 3 godziny. Dopraw do smaku solą, pieprzem, kurkumą. Gdy rosół będzie już klarowany i aromatyczny, przecedź go przez sito i przygotuj lane kluski.
Mąkę rozmieszaj z jajkami i szczyptą soli. Do gorącego wywaru wlewaj cienkim strumieniem ciasto na lane kluski, co jakiś czas przemieszaj i całość gotuj chwilę. Rosół oprósz posiekaną natką pietruszki i podaj.
Warzywa i mięso z rosołu możesz wykorzystać do przygotowania pysznych potraw. Pasztet pieczony na kanapki, farsz do pierogów, pyzy z mięsem to tylko niektóre z propozycji wykorzystania tych produktów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Zachwycająca pieczeń z selera. Zdrowe i lubiane warzywo w eleganckim wydaniu. Aż ślinka cieknie
Keks ryżowy lżejszy niż klasyczny. Dodatek 1 owocu zwiększa wilgotność ciasta
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama