Jest nazywana rośliną długowieczności. Stosuj rano, ma zbawienny wpływ na zdrowie
To niepozorne zioło przyszło do nas z Azji. I miejmy nadzieję, że zagości na dłużej. Jego właściwości zdrowotne są bowiem nieocenione i zdają się sięgać tam, gdzie nie docierają inne rodzaje wsparcia diety.
Wąkrotka azjatycka
Gdyby wąkrotka azjatycka, zwana też gotu kola , rosła na naszych łąkach, można byłoby łatwo pomylić ją z popularnym doniczkowym pieniążkiem. Ma podobne płaskie i okrągłe liście na dość krótkiej łodyżce. Jednak nie rośnie, dlatego zamiast szukać jej po łąkach, udajmy się do zielarni lub apteki. Tam można kupić ją najczęściej w postaci ekstraktu lub tabletek, lecz czasem także jako herbatę .
A z pewnością sięgnąć po nią warto ze względu na jej właściwości zdrowotne , tyleż liczne, co całkiem nietypowe. Gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka, zaliczana jest bowiem do grupy tzw. adaptogenów . To substancje, które ułatwiają naszemu organizmowi dostosowanie, czyli adaptację, do zmieniających się warunków życia.
Adaptogenna gotu kola
Ilekroć w naszym otoczeniu coś się zmienia – powoduje stres, wpływa na zmianę diety, czy problemy ze snem, kiedy pojawia się nowy patogen, jak wirus czy bakteria, nasz organizm musi przystosować się do nowych warunków. Adaptogeny to właśnie substancje, które wspierają ten proces. Pomagają nam przywrócić się do stanu zwanego homeostazą, czyli równowagą.
A równowaga ta może mieć zarówno wymiar fizyczny, jak i psychiczny. Coraz więcej badań pokazuje, że liczne substancje zawarte w gotu kola, zwanej także rośliną długowieczności, sprzyjają osiągnięciu tego celu. Wcześniej wiedziała o tym m.in.medycyna ajurwedyjska.
Roślina długowieczności
Rośliną długowieczności nazwano ją być może dlatego, że spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer . Jej stosowanie w tej funkcji nie jest jednak domeną seniorów: także młodzi skorzystają z tego, że poprawia koncentrację, łagodzi stres , a nawet, jak pokazują niektóre badania, ma działanie przeciwdepresyjne.
Gotu kola jest także wsparciem diety odchudzającej , ponieważ przeciwdziała gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Ma też właściwości przeciwzapalne i sprzyja regeneracji po urazach kości czy stawów. Wąkrotka wspiera też pracę nerek, przez co przyspiesza oczyszczanie organizmu.
Z tego też powodu, a także dlatego, że może wywołać nadmierne pobudzenie , lepiej stosować ją przed południem. Warto wypróbować napar z suszonych liści lub wyciąg w postaci oleistych kropelek. W końcu to niewielki koszt, kiedy stawką jest długowieczność.
Wypróbuj też sposób na szybkie rozmrażanie mięsa i poznaj ceny świątecznych dań u Magdy Gessler .