Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Już wkrótce w sklepach będą nowe opłaty. Różnicę w portfelu odczują wszyscy
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 28.06.2024 13:22

Już wkrótce w sklepach będą nowe opłaty. Różnicę w portfelu odczują wszyscy

kasa samoobsługowa
Fot. Marek BAZAK/East News

Już niedługo czekają nas kolejne wydatki związane z zakupami. Chodzi o zakup wody i innych napojów. Choć zmiany nastąpią dopiero w przyszłym roku, niektóre sklepy już teraz przymierzają się do zmian. Czytaj dalej, by dowiedzieć się o co chodzi.

Zmiany już w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowy przepis, który zobowiązuje sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych do odbierania od klientów plastikowych i szklanych butelek, a także puszek. Oznacza to, że opakowania będą objęte kaucją, która zostanie zwrócona konsumentom po oddaniu butelek do automatu. Jeżeli chodzi o mniejsze sklepy, to przepis ich nie dotyczy, ale będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie i w dowolnym momencie. 

Celem nowego przepisu jest zwiększenie recyklingu, a także zapobieganie pojawianiu się śmieci w przestrzeni publicznej. Co ciekawe Polska jest drugim krajem w Europie, który wprowadza taki przepis. Podobny system od lat działa u naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemców. O wysokości opłat za opakowania i działaniu systemu dowiesz się z dalszej części artykułu. 

butelki.jpg
Fot. Canva/Semi Sart
Strzelczyk pokazał swój sposób na placki z młodych ziemniaków. Nie mieści się w głowie, czego nie dodał do ciasta

Ile wyniesie kaucja?

Nowe opłaty będą doliczane automatycznie po skasowaniu produktów, które sprzedawane są w szklanych lub plastikowych butelkach oraz w metalowych puszkach. Zapłacisz więc, kupując chociażby wodę, mleko czy słodkie gazowane napoje. Kaucja za opakowania będzie uzależniona od ich pojemności:

  • za butelki z tworzyw sztucznych do 3 l kaucja wyniesie 50 groszy
  • za metalowe puszki do 1 l kaucja wyniesie 50 groszy
  • za butelki wielorazowe do 1,5 l kaucja wyniesie 1 złoty.

Lidl i Biedronka testują nowe systemy

Popularne i najczęściej wybierane przez klientów sieci sklepów spożywczych, czyli Lidl i Biedronka już teraz testują nowy system. W kilku sklepach pojawiły się automaty, do których można zwrócić opakowania i otrzymać za nie voucher o wartości 5 groszy. Na razie nie jest to wysoka kwota, ale od 1 stycznia 2025 roku zostanie ona zwiększona do kwoty kaucji, którą konsumenci zapłacą, kupując produkty we wspomnianych wcześniej opakowaniach. 

Istotne jest również to, że zwrotów będzie można dokonywać w dowolnym sklepie, a nie w tym, gdzie zakupiono produkt. Co więcej, do zwrotu kaucji nie będzie wymagany paragon. A co ty myślisz o wprowadzanym systemie? Czy uważasz, że będzie skuteczny, a może zbyt problematyczny? Sprawdź, jak pić wodę w upały oraz poznaj przepis na ciasto agrestowe.

automat do butelek.jpg
Fot. Canva/Aleksej Sarifulin