Kielecki i Winiary to przeszłość, ten majonez jest najlepszy
Święta to czas powrotu do tradycji: opłatka, karpia, Kevina samego w domu, a od niedawna także wojny majonezów. Choć Polska zdaje się podzielona na drużyny Winiary i Kieleckiego, w zawodach tych pojawia się czarny koń.
Majonez „domowy”
Czarnym koniem wśród majonezów jest oczywiście ten najbliższej wszystkim Polakom marki: majonez domowy . Słowa takie jak „domowy”, „babuni” czy „jak u mamy” czasem stają się po prostu markami produktów na półkach sklepów. Jednak nie bez powodu: w końcu wyraża to nasze przekonanie, że to, co zrobione w domu, smakuje najlepiej.
Przyczyną tego jest choćby skład . Jak z każdą inną potrawą, także i kręcąc domowy majonez, mamy kontrolę nad tym, co dodajemy, a czego nie. Zwłaszcza to ostatnie jest tu ważne: możemy pozostawić z boku wszelkiego rodzaju konserwanty, zagęstniki, stabilizatory i wzmacniacze smaku . Do środka dodajemy za to smakowe dodatki – na przykład grzybów.
Majonez grzybowy
Wielu domowych kucharzy boi się przygotowywania własnego majonezu . Wydaje się on wyższą szkołą jazdy. Jednak skoro sięgamy po rozmaite przepisy na sosy , dlaczego nie spróbować także tego? Przedstawiamy więc przepis, w wersji grzybowej.
Składniki
- 2 jajka
- 2 łyżki octu winnego
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 szklanki oleju wysokiej jakości
- 1 łyżeczka pudru ze zmiksowanych suszonych grzybów
Domowy sos z grzybowym pudrem
W wysokim naczyniu miksujemy jajka, musztardę i sok z cytryny. Przyprawiamy solą i pieprzem. Olej przelewamy do dzbanuszka. Kiedy masa dobrze się połączy, dolewamy go cienkim strumieniem , cały czas energicznie miksując sos.
Odpowiednią konsystencję powinniśmy uzyskać po kilku minutach. Pod sam koniec dodajemy więc łyżeczkę pudru z grzybów i jeszcze raz miksujemy, by rozprowadzić proszek w sosie. Tak przygotowany majonez przekładamy do słoika i przechowujemy w lodówce.
Wypróbuj też przepisy na idealne kopytka i wigilijną rybę .