Smakosze.pl
EN 01454975 0027

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Kolejne miasto uchwaliło zakaz sprzedaży trunków po 23:00

15 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kolejne z polskich miast zdecydowało się wprowadzić ograniczenia w sprzedaży alkoholu, czyli częściową prohibicję. W Rudzie Śląskiej od 15 czerwca obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu od godziny 23:00 do 6:00. Nowe zasady dotyczą placówek handlu detalicznego oraz stacji benzynowych.

Prohibicja jest drastycznym ograniczeniem sprzedaży alkoholu - po raz pierwszy całkowitą prohibicję wprowadzono w Stanach Zjednoczonych, co okazało się totalnym fiaskiem. Obywatele buntowali się przeciwko władzy, a przestępcy zbijali fortunę na nielegalnym pędzeniu i sprzedaży alkoholu.

Tym razem, jak tłumaczy komendant rudzkiej straży miejskiej w Rudzie Śląskiej Marek Partuś, obywatele składali liczne skargi wobec zakłócania porządku publicznego, szczególnie w okolicy sklepów monopolowych.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Częściowa prohibicja została wprowadzona w Rudzie Śląskiej

Decyzja o owej uchwale została podjęta w trakcie majowej sesji rady miasta. Samorząd ma możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu dzięki ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- Problem jest poważny. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zgłaszane są skargi związane z tym tematem, który nasila się w okresie wiosenno-letnim i dotyczy często tych samych. Nie możemy jednak ograniczyć sprzedaży alkoholu w poszczególnych punktach, zakazem musimy objąć całe miasto - wyjawił wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Projekt bez tytułu (7)

Smakowite, lekkie i zdrowe placki z botwiny i cukinii

CZYTAJ DALEJ

Rada Rudy Śląskiej skróciła czas zakazu sprzedaży alkoholu

Choć ustawa pozwala samorządom na wprowadzenie zakazu od godziny 22 do 6, Ruda Śląska objęta została o godzinę krótszym ograniczeniem. Obecnie w mieście działa 13 sklepów nocnych, w których głównie sprzedaje się alkohol, oraz 15 stacji benzynowych.

Śląskie miasto nie jest mimo wszystko pierwszym miejscem, w którym nocna prohibicja została wprowadzona. Do takich miast zalicza się, chociażby Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Mikołowie oraz w innych gminach w Polsce.

Wpływ prohibicji na ilość przestępstw

Ludzie po spożyciu alkoholu mają mniejsze hamulce społeczne, więc łatwiej popełniać im przestępstwa. Po jednym roku częściowej prohibicji w śródmieściu Katowic policja informuje, że o 54 proc. spadła ilość pouczeń.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wykorzystać bardzo zdrowe liście selera. Ten tekst poświęcony został przepisowy na wyjątkową młodą kapustę zasmażaną, do której dodaje się wyjątkowo smaczne dodatki.

Każda gmina może samodzielnie decydować o wprowadzeniu ograniczenia sprzedaży alkoholu, jednak musi ono dotyczyć całej dzielnicy lub miasta. Samorządy nie mają możliwości, aby prohibicję wykorzystać na ulicy czy danym obszarze.

Projekt bez tytułu (19)

Alkohol w sklepie monopolowym

Źródło: Bill Oxford, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >