Kroi botwinkę i wrzuca do słoików. Nawet zimą cieszy się jej smakiem
Botwinka kojarzy się nam ze smakiem lata. Jest doskonała np. w chłodniku. Delikatność i smak botwinki możemy zatrzymać na dłużej. Jak to zrobić? Trzeba zamknąć ją w słoikach. To pyszne rozwiązanie docenimy w długie zimowe wieczory.
Botwinka, czyli smak i zdrowie
Botwinka to delikatne i młode liście oraz łodygi buraka ćwikłowego. Wykorzystywano ją już w kuchni od IV wieku p.n.e. Korzyści z jedzenia botwinki są nieocenione . To warzywo jest niskokaloryczne, ale jednocześnie bardzo sycące.
Botwinka dostarcza nam witamin: A, C, K oraz witamin z grupy B. Oprócz tego jest świetnym źródłem magnezu, wapnia i żelaza. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Wskazana jest dla osób z cukrzycą i kamicą nerkową. Polecamy pyszny sposób na botwinkę. Tym smakiem będziesz się cieszyć nawet zimą.
Jak przygotować botwinkę w słoikach na zimę?
Składniki:
- 2 pęczki botwinki
- pęczek koperku
- marchewka
- 3 ząbki czosnku
- łyżka cukru
- łyżka soli
- 5 łyżek octu
- ½ szklanki wody
Botwinkę myjemy i przebieramy, usuwamy brzydkie liście. Botwinkę drobno kroimy, przekładamy do miski. Kroimy też buraczki, marchewkę. Możemy ją też zetrzeć. Czosnek siekamy i dodajemy też do miski.
Kroimy koperek, wrzucamy do miski, dodajemy cukier i sól. Dolewamy ocet, może być jabłkowy i dolewamy wodę. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na pół godziny, by wszystko puściło sok. Całość mieszamy i przekładamy do słoików. Układamy ciasno i dolewamy sok, który został z warzyw.
Smak botwinki na zimę
Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy 25 minut. W garnku ustawiamy słoiki i zalewamy zimną wodą do ¾ wysokości. W ten sposób botwinka jest już gotowa. Tak przygotowana botwinka sprawdzi się szczególnie zimą.
Można ją wykorzystać do zup, surówek oraz jako dodatek do dań obiadowych. Będzie też wyśmienitym dodatkiem do koktajli, które są przygotowane na bazie kefiru czy maślanki. Niektórzy dodają ją do zapiekanek, a nawet do kasz czy ryżu. Pisaliśmy o pysznej botwince bez śmietany. Podawaliśmy przepis na chłodnik litewski Ewy Wachowicz.
Źródło: YouTube/ @PaniMkuchniasmakowita