Łączę 2 składniki i wkładam do lodówki. Takiej chałwy nie kupisz w żadnym sklepie
Szybki przepis na domową alternatywę dla sklepowej chałwy. W przeciwieństwie do większości kupnych produktów, ma niezwykle prosty skład i możemy przyrządzić jej dokładnie tyle, ile potrzebujemy.
Domowa chałwa
Chałwa jest w Polsce daniem nostalgicznym. Podczas kiedy w krajach kapitalistycznych konkurencja tworzyła dziesiątki marek słodyczy, kraje demokracji ludowej miały ich do wyboru mniej, a w kryzysowych sytuacjach – prawie wcale. Jednak na turecki deser często można było liczyć. Dziś łatwo go kupić, ale jeszcze łatwiej zrobić w domu.
Zasada przygotowywania chałwy jest podobna jak w wypadku – znacznie popularniejszych dziś niż kiedyś – maseł orzechowych . Większość nasion to produkty oleiste – prosta obróbka pozwala wydobyć z nich tłustą konsystencję. Zdrowe roślinne tłuszcze nie powinny oczywiście być podstawą diety, ale są jej cennym uzupełnieniem.
Chałwa słonecznikowa
O tym, jak łatwo przygotować chałwę choćby ze słonecznika , przypomina kanał Kuchnia Magdy. To z niego pochodzą ilustracje do tego przepisu . Roztarcie nasion na taki deser wymaga dowolnego narzędzia kuchennego – miksera, blendera albo malaksera , choć na upartego wystarczy duży moździerz.
Składniki
- ½ kg łuskanych nasion słonecznika
- Płynny miód lub syrop daktylowy – do smaku, ok. 120 ml
- Opcjonalnie: aromat waniliowy, najlepiej na bazie olejku
Deser z prażonego słonecznika
Na patelni lub w szerokim rondlu o grubym dnie prażymy słonecznika. Prażąc, trzeba go często mieszać . Dzięki temu po pierwsze nie przypali się, a po drugie, będzie równomiernie uprażony.
Kiedy ziarna zaczną ciemnieć, ale będą tylko lekko złociste, zdejmujemy je do miseczki i pozwalamy przestygnąć . Przygotowujemy blender z siekającymi ostrzami lub malakser. Przekładamy do niego nasiona i miksujemy.
Miksowanie powinno trwać dość długo – kilka, a może nawet kilkanaście minut, z przerwami na przemieszanie masy, by wszystkie nasiona zostały dokładnie posiekane . W czasie rozdrabniania staną się wyraźnie tłuste i plastyczne w strukturze. Nie można jednak doprowadzić, by wytrącił się z nich płynny olej.
Zmiksowane nasiona przekładamy do miseczki. Ostrożnie przyprawiamy miodem lub syropem i olejkiem waniliowym, małymi porcjami , dokładnie mieszając i próbując po każdej porcji. Kiedy masa jest gotowa, układamy ją w foremce i wkładamy do lodówki na co najmniej 8 godziny. Przechowujemy również w lodówce.
Wypróbuj też przepis na leniwe kluski z podkręconym smakiem i spróbuj swoich sił w quizie na znajomość przypraw .