Lepiej gotować rosół pod przykryciem, czy bez? Lekarka powiedziała wprost, co jest lepsze dla zdrowia
Rosół często gości na naszych stołach. Wiele osób nie korzysta z przykrywką podczas jego przyrządzania. Zdaniem lekarki Magdaleny Cubały-Kucharskiej jest to kosztowny błąd, który prowadzi do utraty jej cennych wartości.
Lekarka radzi jak gotować rosół
Ekspertka medycyny integracyjnej zaleca, by aromatyczną zupę gotować długo i koniecznie przykryć garnek. O ile z powolnym przyrządzaniem niejeden szef kuchni się zgodzi i zaleci, by rosół pyrkał nawet 3-4 godziny, o tyle porada, by przykryć garnek stoi w sprzeczności z instrukcjami kulinarnych autorytetów.
Doktorka z pewnością kieruje się chęcią zatrzymania tego, co w składnikach zupy najcenniejsze. Przykrycie garnka utrudni odparowanie wody, w której znajdują się korzystne substancje. Warto zatem jej posłuchać i użyć mało płynu — jak z kolei radzi Magda Gessler — gotować danie na tyle wolno, by nam nic nie wykipiało.
Czego nie dodawać do rosołu?
Cubała-Kucharska w krótkim wideo opublikowanym na Instagramie rozprawia się też z innymi praktykami, które negatywnie wpływają na walory rosołu. Wymienia m.in. korzystanie z przypraw zawierających wzmacniacze smaku oraz gotowanie rosołu na chudym mięsie.
Jak podkreśla, aromatyczną zupę uzyskamy, tylko korzystając z mięsa zawierającego kości oraz stosując naturalne dodatki smakowe takie jak np. lubczyk. Trudno się z nią nie zgodzić — tłuszcz jest nośnikiem smaku, a uznawane za afrodyzjak zioło doskonale podkreśla smak rosołu.
Jak podawać rosół?
Lekarka krytykuje serwowanie rosołu ze zbyt dużą ilością makaronu. Wiele osób rzeczywiście przesadza, wrzucając do talerza znaczne ilości klusek, które zakłócają odbiór smaku dania. Pasują one do dania, ale warto zachować umiar.
Więcej informacji na temat rosołu znajdziecie na naszej stronie. Polecamy zwłaszcza zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi uzyskiwania złocistego koloru dania . Sprawdźcie też, jak proste jest przygotowanie pysznej wersji bezmięsnej .
Źródło: IG/drcubala