Może powodować zatrucia pokarmowe, a Polacy wciąż go jedzą. Taki ryż lepiej omijaj szerokim łukiem
Ryż jest smacznym i zdrowym dodatkiem do wielu potraw. Niestety w pewnych sytuacjach może być bardzo groźny dla naszego zdrowia. Poniżej zdradzamy, czego lepiej się wystrzegać. Wyjdzie ci to na zdrowie.
Ryż zdrowy, ale nie zawsze
Często korzystamy z ryżu w saszetkach. Łatwo go ugotować, jest poręczny i prosty w przyrządzeniu. Jednak ryż w saszetkach skleja się i dość trudno jest go ostudzić. Niestety plastikowe torebki zawierają szkodliwe dla zdrowia związki.
Dlatego lepiej i taniej kupić sypki ryż . Można odmierzyć taką porcję, jakiej potrzebujemy i taki ryż w łatwy sposób ostudzimy. Warto pamiętać o właściwym przechowywaniu ryżu . Nie powinien on długo stać w temperaturze pokojowej.
Dwie godziny są kluczowe
Okazuje się, że w ciągu zaledwie dwóch godzin dochodzi do namnożenia się bakterii, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Bacillus cereus są odporne na wysokie temperatury. Zjedzenie takiego ryżu wiąże się z zatruciem pokarmowym , nawet ponownie poddamy go obróbce termicznej.
Jak we właściwy sposób przechowywać ryż? Po ugotowaniu przełóżmy go na płaski talerz i ziarenka rozdzielmy widelcem. Dzięki temu ryż szybko ostygnie, a my będziemy mogli zamknąć go w pudełku przeznaczonym do przechowywania żywności. Taki pojemnik wstawiamy do lodówki.
Ryż możesz mrozić
Jeśli ryż pozostawał zbyt długo w temperaturze pokojowej, to lepiej go nie jeść i wyrzucić produkt. Pamiętajmy też, że ryż możemy mrozić . W tym celu po ostudzeniu przekładamy go do pojemnika przeznaczonego do mrożenia lub do woreczka strunowego. Natomiast, gdy chcemy go rozmrozić, to zamrożone ziarenka dodajemy do potrawy w trakcie gotowania.
Ryż jest najzdrowszy i najsmaczniejszy zaraz po ugotowaniu. Jest smacznym dodatkiem do kurczaka, sałatek, zapiekanek i risotto . Pasuje też do zup i gulaszy. Pisaliśmy o tym, jak zrobić kotlety pożarskie z przepisu Ewy Wachowicz. Radziliśmy, jak przyrządzić deser z jabłek.