Smakosze.pl Porady Na jakim tłuszczu robisz zasmażkę? Nasza wersja jest o niebo lepsza od innych
Screen z filmu na kanale YouTube AnkaGotuje

Na jakim tłuszczu robisz zasmażkę? Nasza wersja jest o niebo lepsza od innych

8 stycznia 2023

Zasmażka jest popularnym dodatkiem do wielu zup czy sosów. Ma za zadanie dodać potrawie smaku, koloru, a także ją nieco zagęścić. Najczęściej zasmażkę przyrządza się z mąki i tłuszczu, dlatego jest dość kaloryczna. Proponujemy więc postawić na jej lżejszą wersję i zamiast tłuszczu dodać wodę lub bulion. Będzie równie smaczna.

Wiele dań kuchni polskiej wzbogaca się o zasmażkę. Smażona na tłuszczu mąka pozwala szybko je zagęścić, lecz sprawia, że potrawy tracą na lekkości. Prosty wariant beztłuszczowy pozwoli odpowiednio wprowadzić mąkę do sosu czy zupy. Podpowiadamy, jak go przygotować i wyjaśniamy, czym różni się od innych wersji.

Jaką zasmażkę wybrać? Postawcie na beztłuszczową

Zasmażka bez tłuszczu idealnie sprawdzi się w wielu daniach. Zazwyczaj w trakcie ich przyrządzania już zastosowaliśmy jakąś ilość nośnika smaku, więc nie ma sensu dodawać kolejnej porcji wraz z mącznym zagęstnikiem. Głównym celem stosowania zasmażki jest bowiem poprawa konsystencji dania, nie jego smaku.

Lekką zasmażkę bez tłuszczu przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczy podsmażyć mąkę pszenną na złoto na suchej patelni i podlać ją powoli odrobiną chłodnej wody lub bulionu. Po rozmieszaniu i uzyskaniu gładkiej, gęstej masy pozostaje już tylko połączyć zawartość patelni z daniem.

Zawsze wrzucam do rosołu kostkę lodu. Koleżanki się dziwiły, teraz robią tak samo

Podstawowe rodzaje zasmażki

Zasmażki można podzielić na 3 kategorie zależnie od stopnia podsmażenia mąki. Biała powstaje z krótko podgrzewanej mąki — jedynie do utraty surowego smaku. Świetnie sprawdzi się do sosów, których kolor ma pozostać dość jasny.

Kolejnym wariantem będzie zasmażka jasnozłota. Mąkę doprowadzamy wtedy do lekkiego zrumienienia. Ta opcja będzie idealna do zup, bo nada im bardziej wyrazistej barwy.

Ostatnia, brązowa zasmażka, wykonywana jest najdłużej. Naszym celem jest tutaj wręcz uprażenie mąki i uzyskanie głębokiej barwy. Jednocześnie dbamy oczywiście o to, by mąka się nie przypaliła.

W każdym z opisanych wyżej wariantów mąkę przysmażamy na wybranym tłuszczu. Dobrze jest podstawić na smalec lub masło klarowane. Ten pierwszy jest idealny do zasmażki brązowej, drugi pozwoli uzyskać ładną, jasną wersję.

Nietypowe zasmażki do dań

Istnieją też wariacje, w których zamiast mąki zasmaża się bułkę tartą czy po prostu dodaje mąkę do masła bez podgrzewania. Takie „zasmażki” są świetne do warzyw z wody. Niektórzy stawiają też na odsłonę galicyjską, w której na koniec na patelnię wlewa się gęstą śmietanę. Jest to bogaty dodatek, który już znacznie wpływa na smak potrawy.

Na naszej stronie znajdziecie informacje pomocne w uzyskaniu świetnych dań. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrze przyprawić rosół . Ten natomiast zawiera wskazówki na temat gotowania jaj .

Bazą zasmażki zazwyczaj jest masło
canva/xalanx

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Kotlety schabowe nie wychodzą Ci idealne? Sprawdź, w czym może tkwić błąd

Milion razy smaczniejszy niż z syrop z czosnku i cebuli. Imbirowy napój wzmocni odporność

Aż trudno uwierzyć, z czym Okrasa podaje pieczone ziemniaki. Goście oszaleją na ich punkcie
Kroi botwinkę i wrzuca do słoików. Nawet zimą cieszy się jej smakiem
Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy