Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zawsze wrzucam do rosołu kostkę lodu. Koleżanki się dziwiły, teraz robią tak samo
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 08.07.2023 21:55

Zawsze wrzucam do rosołu kostkę lodu. Koleżanki się dziwiły, teraz robią tak samo

rosół
Canva/olejx, Canva/DAPA Images

Rosół to najbardziej ulubiona zupa Polaków. Wielu z nas nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu właśnie bez rosołu. Jednak, co zrobić by ta pyszna i zdrowa zupa była klarowna? Warto wykorzystać do tego kostki lodu. 

Rosół- jedz go na zdrowie

Rosół jest zupą, która porządnie rozgrzewa, syci i wyjątkowo smakuje. Każdy, kto zajmuje się kuchnią, ma przeważnie swój własny sposób na przyrządzenie rosołu. Ważny jest odpowiedni wybór mięs i czas gotowania tej zupy. Zależy nam, by rosół wyszedł wyborny.

Powolne gotowanie rosołu powinno zapobiec powstawaniu zmętnień. Jednak mim zo długiego czasu gotowania i naszych starań- zmętnienia powstają. Nie ma co się martwić, bo jest jeden skuteczny sposób na pozbycie się ich. Warto go wykorzystać w swojej kuchni. 

Marynuję cukinię i smakuje ona jak ananas. Koleżanki błagają mnie o przepis

Kostki lodu, czyli uratujmy rosół

Jeśli w rosole pozostają zmętnienia- to warto użyć kostek lodu. Ten prosty zabieg sprawi, że zupa błyskawicznie odzyska swoją klarowność. Należy zaznaczyć, że jej smak dzięki temu patentowi- nie zmieni się. Natomiast zmętnienia znikną. 

Jak działają kostki lodu na zmętnienia w rosole? Wrzucenie kostek lodu do garnka powoduje nagłe ochłodzenie się zupy. Tłuszcz błyskawicznie oblepi kostkę lodu i zgromadzi się wokół niej. Wystarczy wówczas łatwo usunąć zmętnienia. 

To jest ważne, gdy gotujesz rosół

Nigdy nie gotuj rosołu na mięsie zamrożonym. Mięso musi być świeże i jak najlepszej jakości. Z zamrożonych kawałków powstaje więcej szumowin. Takiego problemu nie ma z mięsem, które ma temperaturę pokojową. 

Nie wybierajmy do rosołu mięsa zbyt chudego. Trochę tłuszczu jest jak najbardziej wskazane. Tłuszcz wpływa też na smak i aromat rosołu. Powinniśmy też wrzucić mięso do zimnej wody, a nie do wrzątku. Taki zabieg sprawi, że zupa wyjdzie bardziej esencjonalna. Pisaliśmy o sposobie na rosół od Anny Lewandowskiej.  Informowaliśmy, jak dawniej przechowywano rosół. 

rosół
Canva/Tatiana Volgutova

Źródło: smakosze.pl