Najgorsze możliwe miejsce do przechowywania czosnku. Od razu traci świeżość
Czosnek jest popularną przyprawą, której przechowywanie może sprawić trudność. Choć aromatyczny składnik nie powinien trafić do lodówki, wielu z nas właśnie tam go umieszcza, mając nadzieję, że dłużej zachowa świeżość. Inne miejsce będzie dużo lepsze.
Jak przechowywać czosnek?
Aby zachować świeżość warzywa jak najdłużej, należy umieszczać jego główki w suchym, przewiewnym, chłodnym i ciemnym miejscu. Obieg powietrza utrudni formowanie się pleśni, a brak dostępu światła zapobiegnie kiełkowaniu czosnku.
Świetnym pomysłem będzie wrzucenie go do lnianego woreczka lub pojemnika czy słoika z nieszczelną pokrywką i przeniesienie takiego „opakowania” do szuflady szafki kuchennej, gdzie trzymamy inne suche produkty. Czosnek dobrze przechowuje się z cebulą, która wymaga bardzo podobnych warunków.
Czosnek nie może trafić do lodówki
Wiele osób popełnia ten błąd, że wkłada czosnek do szuflady na warzywa. W miejscu tym niestety panuje zbyt niska temperatura i zbyt wysoka wilgotność. Takie warunki nie sprzyjają zachowaniu aromatu i mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni.
Jeśli mamy nadmiar przyprawy, możemy ją obrać, zmiażdżyć i wymieszać z solą. W tej formie przetrwa kilka dni. Możemy też ząbki bez łupin zalać oliwą. Niektórzy mrożą także całe główki zawinięte osobno i szczelnie w folię aluminiową.
Do czego pasuje czosnek?
Charakterne warzywo wzbogacić zarówno potrawy mięsne, jak i wegetariańskie. Dodawajcie go śmiało do wszelkich kotletów, sosów czy kiszonek. Dobrze sprawdzi się też w bulionach.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy, do których przyda się czosnek. Polecamy aromatyczne masło , które doskonale pasuje zarówno do pieczywa, jak i do przygotowania dewolaja . Spróbujcie też koniecznie purée ziemniaczanego z dodatkiem czosnku .