Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Obtaczam mięso w przyprawach i układam je ciasno w słoiku. Sposób lata temu pokazała mi babcia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.04.2024 10:17

Obtaczam mięso w przyprawach i układam je ciasno w słoiku. Sposób lata temu pokazała mi babcia

mięso w słoiku
fot. youtube.com/kuchinjatanja

Przez dziesiątki lat konserwy mięsne były czymś, co wytwarzano w domach na własne potrzeby. Ten przepis wraca do tamtych czasów i metod. Warto go wypróbować, bo domowa wędlina lepsza jest od każdej kupnej wersji.

Domowe konserwy mięsne

To, że dziś półki sklepowe uginają się pod ciężarem wędlin, to stosunkowo młode zjawisko, możliwe dzięki wynalazkowi chłodni i kilku wymyślnych sposobów, by pakować produkty szczelnie. Pierwszym z nich była puszka do zamykania mięsa. To dzięki niej dziś na słowo konserwa myślimy właśnie o czymś kupnym.

A przecież konserwę mięsną można też zrobić w domu. Kiedyś był to efekt konieczności. Nikt nie mógł przecież przez cały rok zapewnić sobie mięsa na własne potrzeby, a i świniaka nie można zabijać po kawałku. Dziś po domowe konserwy sięgnąć warto głównie ze względu na brak sztucznych konserwantów, których nie da się uniknąć, kupując sklepowe wędliny.

krojenie domowej konserwy
fot. youtube.com/kuchinjatanja
Większość ludzi nie wie, jak przechowywać szparagi. Ważna jest 1 czynność, błąd może sporo kosztować

Proste mięso w słoiku

Na szczęście domowe przetwory mięsne są niezwykle proste w przygotowaniu. Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Moja kuchnia Tanja, gdzie znajdziemy więcej propozycji marynowania mięsa przed przygotowaniem. Podajemy przykładowe warianty takiej marynaty.

Składniki

  • 1 kg schabu karkowego
  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • Liście laurowe
  • Ziarnisty pieprz
  • Po ok. 4 ząbki czosnku na kilogram mięsa
  • Marynata majerankowa: majeranek, suszony czosnek, odrobina domowej kostki rosołowej
  • Marynata paprykowa: papryka ostra, papryka słodka, odrobina papryki wędzonej, odrobina domowej kostki rosołowej
  • Pikantna marynata pieprzowa: pieprz ziarnisty rozbity w moździerzu na dość grube kawałki, tzw. młotkowany

Konserwowanie mięsa w słoikach

Mięso płuczemy, dokładnie osuszamy i kroimy na kawałki. Powinny one być takiej wielkości, by łatwo dać się ułożyć w słoiku, ale jednocześnie na tyle duże, by można było je później wygodnie pokroić.

W miseczkach przygotowujemy wybrane marynaty. Coraz łatwiej w Polsce kupić adżykę – przyprawę popularną na Kaukazie, zbliżoną do vegety czy domowej kostki rosołowej, ale nieco bardziej pikantną, występującą także jako pasta. Jest ona bardzo ciekawą opcją w takich przepisach jak ten.

Mięsa dokładnie nacieramy sproszkowaną marynatą lub pastą. Odkładamy je na kilka minut i przygotowujemy wyparzone słoiki. Na dno każdego z nich wrzucamy po kilka ziaren pieprzu i liść laurowy. W słoikach układamy mięso, dodając więcej listków i pokrojony w mniejsze kawałki czosnek. Kiedy słoiki będą pełne, zamykamy je i ustawiamy w garnku wyłożonym ściereczką. Zalewamy wodą do ok. ¾ wysokości i ustawiamy na palniku.

Słoiki gotujemy przez ok. 3 godziny. Kiedy ten czas upłynie, wyjmujemy je na ściereczkę, nakrywamy i odstawiamy do pełnego wystudzenia. Tak pasteryzowane mięso można przechowywać w lodówce do kilku tygodni, otwierać w miarę potrzeby i serwować na zimno.

Wypróbuj też przepisy na mięciutkie kopytka oraz pomysłową surówkę od Strzelczyka.

pakowanie mięsa w słoiki
fot. youtube.com/kuchinjatanja