Smakosze.pl Przepisy Placek z kruszonką - przepis na deser jak od babci
pixabay/ Olga Kriger

Placek z kruszonką - przepis na deser jak od babci

25 marca 2022
Autor tekstu: Agata Kaszuba

Ten słodki deser został nawet wpisany na listę produktów tradycyjnych w województwie kujawsko-pomorskim w kategorii Wyroby Piekarnicze i Cukiernicze. Wynika to, z faktu, że historia tego placka jest ściśle związana z tamtym rejonem.  Na początki XX wieku dieta ówczesnych ludzi zamieszkujących te tereny była bardzo uboga ze względu na niedobory półproduktów. Placek drożdżowy z mąki pytlowej i cukru był wypiekany tylko przy okazji większych świąt bądź miejscowego odpustu.

Mąka pytlowa, choć brzmi egzotycznie, jest dobrze znaną mąką żytnią. Jednak w tamtych czasach był to najczystszy rodzaj mąki, a jej nazwa pochodzi od „pytla”, czyli młyńskiego sita z gazy, które służyło do odsiewania mąki od otrębów. Często, żeby jeszcze bardziej uwznioślić daną okazję, do placka dodawano bakalie – ta wersja przeznaczona była tylko na najważniejsze wydarzenia. Z czasem jednak region zaczął się bogacić, a ciasto drożdżowe stało się zwyczajnym elementem codziennych posiłków.

Placek z kruszonką - przepis

Do przygotowania tego ciasta będą Ci potrzebne następujące produkty

30 g świeżych drożdży200ml ciepłego mleka3 żółtka1 białko80 g cukru400 g mąki pszennej100 g roztopionego masła

Przygotowanie ciasta zacznij od uszykowania rozczynu drożdżowego. To dzięki niemu ciasto pięknie wyrasta i jest pulchne. Drożdże rozkrusz i dodaj do 100 ml ciepłego mleka (drugie 100 ml będzie nam potrzebne w późniejszym etapie). Odmierz jedną łyżkę cukru oraz jedną łyżkę mąki i wymieszaj wszystko razem w dużym kubku. Pozostaw do wyrośnięcia.

W międzyczasie zabierz się za szykowanie ciasta. Utrzyj żółtka z cukrem i dodaj do przesianej mąki. Na koniec dolej resztę ciepłego mleka oraz wyrośnięty rozczyn. Wymieszaj wszystkie składniki i zacznij wyrabiać ciasto. Pomoże Ci w tym mikrem ze specjalną końcówką, gdyż ciasto jest dosyć klejące i luźne, jednak jeśli nie posiadasz miksera lub preferujesz ręczne zagniatanie ciasta – nic nie stoi na przeszkodzie. Tuż przed samym końcem dodaj do ciasta roztopione masło i pougniataj je jeszcze przez chwilę. Tak przygotowane ciasto, przykryj ścierką i pozostaw do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Może to potrwać nawet około 1-2 godzin.

Po upływie tego czasu, ponownie zagnieć ciasto w misce – tym razem znacznie krócej. Włóż do formy wcześniej wysmarowanej masłem oraz posypanej mąką bądź bułka tartą. Powierzchnię posmaruj roztrzepanym białkiem.

To jest także ten moment, gdy dodajesz do swojego ciasta owoce, jeśli zdecydujesz się ich użyć. Istnieje masa owocowych wariantów ciasta drożdżowego. Często ją to maliny, borówki, truskawki lub jagody, ponieważ mają dużo soku i są z natury słodkie. Dużą  popularnością cieszy się także rabarbar. Decydując się na ten dodatek, na wszelki wypadek zwiększ nieco ilość cukru, gdyż rabarbar jest warzywem o kwaśnej naturze. Następnie przyszła pora na ostatni etap, czyli udekorowanie naszego ciasta kruszonką, która jest pysznym wykończeniem i odgrywa rolę przysłowiowej wisienki na torcie.

Kropka nad i, czyli przepis na kruszonkę.

Do przygotowania kruszonki potrzebujesz:

100 g mąki pszennej50 g cukru pudru60 g zimnego masła

Gdy ciasto drożdżowe wypoczywa sobie w misce, to idealny moment, aby przystąpić do przygotowania kruszonki. Zimne masło drobno posiekaj nożem, dodaj cukier oraz mąkę. Rozetrzyj na gładką masę, która po chwili zacznie przypominać okruszki ciasta. Zwilżoną dłonią zbierz powstałą kruszonkę i ugnieć. Jeśli jest jeszcze dostatecznie zimna, możesz użyć tarki, aby kruszonkowymi wiórkami posypać ciasto drożdżowe. Natomiast jeśli czujesz, że kruszonka załapała już trochę ciepła z otoczenia, to najlepszym sposobem będzie pokruszenie jej w dłoniach.

Obserwuj nas w
autor
Agata Kaszuba

Autorka tekstów.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy