Planujesz szaszłyki z grilla? Koniecznie pamiętaj o 1 czynności
Sezon grillowy ruszył pełną parą. Pogoda dopisuje, więc chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Na ruszcie zwykle ląduje karkówka, skrzydełka i kaszanka. Jednak spore grono wielbicieli mają też szaszłyki. Robi się je szybko, a wyglądają i smakują doskonale. Jeśli jednak chcecie, by łatwo się je jadło, koniecznie odpowiednio przygotujcie drewniane patyczki do szaszłyków.
Proste danie na patyczku
Szaszłyki są u nas coraz bardziej popularne. Wiele osób docenia fakt, że robi się je niezwykle prosto, a smakują i prezentują się doskonale.
Wystarczy na drewniane lub metalowe patyczki ponabijać kawałki mięs czy warzyw, by powstała pyszna kompozycja.
Warto zadbać o to, by kawałki mięs były poprzekładane kolorowymi warzywami.
Wtedy potrawa będzie cieszyła nie tylko podniebienie, ale też oko. Oczywiście na patyczkach można też umieścić owoce, sery czy owoce morza. Dowolność jest duża, wszystko zależy od naszych upodobań smakowych.
Jak przygotować patyczki do szaszłyków?
Jeśli korzystacie z metalowych szpadek wielorazowego użytku, przed nawleczeniem na nie kawałków mięs czy warzyw musicie je dokładnie oczyścić. Potem warto posmarować je olejem,
by upieczone produkty łatwo dały się z nich zsunąć.
Nieco bardziej wymagające są drewniane patyczki do szaszłyków. Przed użyciem warto namoczyć je w wodzie.
Dzięki temu nie będą czerniały w czasie pieczenia, co nie wygląda zbyt apetycznie. Do miski z zimną wodą wystarczy włożyć je na 30 minut przed użyciem.
Po lekkim osuszeniu, drewniane szpadki do szaszłyków również warto posmarować olejem lub oliwą.
Dzięki temu umieszczone na nich kawałki produktów nie będą przywierać w czasie pieczenia. Problem stwarzają zwykle mięsa, np. filet z kurczaka.
Robisz szaszłyki? Oto kilka wskazówek
Jako pierwsze na szpadki do szaszłyków powinny trafić dość zwięzłe i twarde produkty, które nie rozpadają się łatwo w czasie pieczenia. Może to być kawałek papryki czy plaster cukinii.
Mięsa i warzyw przeznaczonych na szaszłyki nie należy kroić zbyt drobno. Większe kawałki zachowają więcej soków i będą po upieczeniu smaczniejsze.
Do szaszłyków warto podać sos jogurtowo-czosnkowy. Wystarczy, że na kubeczek gęstego, naturalnego jogurtu dodasz 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Smak i konsystencję sosu możesz poprawić dodając do niego trochę pokruszonej fety. Dobrymi dodatkami będzie też posiekany koperek czy mięta.
Zobacz,
jakie szaszłyki na grillu proponuje zrobić Ewa Wachowicz
.
Karol Okrasa również ma ciekawy przepis na szaszłyki
.