Smakosze.pl Dieta Polacy je kochają, a wielu nie powinno ich jeść. Ogórki kiszone mogą poważnie zaszkodzić
Fot. Shutter/Yakubovich Vadzim

Polacy je kochają, a wielu nie powinno ich jeść. Ogórki kiszone mogą poważnie zaszkodzić

22 października 2024

Choć ogórki kiszone są niezwykle zdrowe, ich jedzenie może wiązać się z problemami dla niektórych osób. Oto lista przypadłości, przy których lepiej nie sięgać po ten przysmak.

Zdrowe ogórki kiszone

W procesie kiszenia ogórki nabierają tak wielu zbawiennych właściwości, że można, oczywiście w cudzysłowie, mówić o nich jako o leku. Jednak każdy lek ma swoje przeciwwskazania i niepożądane skutki uboczne . Jakie są to w przypadku ulubionych polskich przetworów?

Za prozdrowotny charakter ogórków kiszonych odpowiada przede wszystkim proces fermentacji. Wytwarzają się w nim bakterie kwasu mlekowego, które mają zbawienny wpływ na naszą własną florę bakteryjną – tę dobrą, która decyduje o naszym zdrowiu, odporności, samopoczuciu, jakości trawienia, a nawet, jak pokazują badania, stanie zdrowia psychicznego i emocji.

kiszenie ogórków
fot. Canva
Zeskanuj przy kasie kartę Moja Biedronka. Wielka wyprzedaż dla stałych klientów

Czy ogórki kiszone są zdrowe

Jednak, jakkolwiek banalnie to zabrzmi, ogórki kiszone są kwaśne. Są tak pełne kwasu mlekowego, że może to być problemem dla niektórych grup osób. W końcu kwaśne środowisko może także potęgować problemy z trawieniem, a nie je łagodzić. Swój udział ma tu też sól, której używamy dość dużo przygotowując przetwory.

I tak, o nadmiarze soli pamiętać powinny osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem oraz te, którym dolega lub grozi niewydolność nerek . W obu tych przypadkach wskazana jest dieta z niewielką ilością sodu. W kiszonkach pojawia się też histamina, która może zaostrzać stawy alergiczne, a niektórzy mają nietolerancję tego składnika.

Komu szkodzą kiszonki

Najwięcej problemów jednak powodują właśnie bakterie kwasu mlekowego i sam kwaśny odczyn ogórków. A zatem przeciwwskazaniami przy jedzeniu ogórków kiszonych są nadkwasota, refluks czy wrzody w przewodzie pokarmowym .

Warto też pamiętać o witaminie K . Jej duże stężenie bardzo pomaga w walce z anemią. Jednak zbawienne działanie tego składnika na krzepnięcie krwi sprawia, że uważać powinni na nie chorzy na zakrzepicę i osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew.

Wypróbuj też przepisy na ciasto snikers bez pieczenia i zupę fasolową .

ogórki w kamionce
fot. Canva
Obłędne ciasto bez pieczenia z masą kajmakową. Wychodzi tak, że palce lizać
Podsmażam pierś z kurczaka i zalewam mlekiem. Mięso dosłownie rozpada się pod widelcem
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy