Przepyszna zupa, o której mało kto słyszał. Zrobisz ją za parę złotych wg przepisu Wachowicz
Polska kuchnia pełna jest pysznych, tradycyjnych przepisów. Niektóre z nich, jak prezentowana przez nas dziś zupa zaproska na przestrzeni lat zostały nieco zapomniane. Na szczęście o tym regionalnym specjale przypomniała restauratorka Ewa Wachowicz. Kilka prostych, ale niezwykle aromatycznych składników gwarantuje doskonały smak potrawy.
Zupa zaproska to regionalna potrawa
Zupa zaproska oryginalnie wywodzi się z regionów Podhala. Dawniej ten specjał gościł regularne w niemal każdej chacie. Dziś nawet w górach można spotkać ją coraz rzadziej. Na szczęście, jeśli dobrze poszukać, receptura nadal jest dostępna.
Podstawą zupy jest zasmażka ze słoniny i mąki. To właśnie od podhalańskiego określenia zasmażki wzięła się nazwa potrawy. Zobacz co jeszcze dorzuca do garnka z zupą Ewa Wachowicz, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu na Instagramie. Gwarantujemy, że jej przepis będzie niemałą inspiracją do samodzielnego gotowania.
Przepis na zupę zaproskę według Ewy Wachowicz
Składniki:
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- 5 ząbków czosnku
- 1 łyżka masła klarowanego
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka kminku mielonego lub 1 łyżka kminku w ziarnach
- kilka kapeluszy grzybów suszonych
- 200 g słoniny wędzonej
- 1 łyżka mąki
- sól
- pieprz
Do podania:
- tłuczone ziemniaki
- natka pietruszki
- świeża mięta
Jak ugotować niecodzienną zupę zaproskę?
Warzywa na zupę zaproskę obierz i pokrój w kostkę . Podsmaż je w garnku na dobrze rozgrzanym maśle. Po chwili dodaj też drobno posiekany czosnek, podsmaż całość 2-3 minuty. Na koniec zalej wszystko 6 szklankami wody .
Do składników na zupę dodaj liść laurowy i kminek . Dorzuć namoczone pokrojone w paseczki grzyby wraz z płynem, w którym leżały. Wszystko razem posól, zamieszaj i przykryj pokrywką . Gotuj na niewielkim ogniu do miękkości.
W międzyczasie przygotuj zasmażkę do zupy . Słoninę pokrój w kostkę i wysmaż na patelni. Po uzyskaniu skwarków podsyp je mąką i zrób zasmażkę . Rozprowadź ją z 1-2 chochlami gorącej zupy, dodaj do garnka i zagotuj .
Zupę zaproskę dopraw do smaku pieprzem i ewentualnie dodatkowo solą . Porozlewaj porcje potrawy na talerze. Podawaj z ugotowanymi tłuczonymi ziemniakami . Przed podaniem udekoruj listkiem mięty . Nie zgadniesz co przesądza o idealnym smaku babcinego krupniku . Sprawdź jaki Ewa Wachowicz w pomysłowy sposób łączy drugie danie z uwielbianą zupą .
Źródło: ewawachowicz