Sałatka z grillowanym serem halloumi i ananasem
Co to jest ser halloumi?
Mimo, że w Polsce spożywanie wszelkiego rodzaju serów, jest powszechne, wciąż są gatunki, które choć są już popularne w restauracjach, w polskich domach pojawiają się znacznie rzadziej. Jednym z przykładów z pewnością może być ser halloumi. Ser halloumi oryginalnie wywodzi się z Cypru i jest tam niezwykle popularnym gatunkiem sera. Wytwarza się go z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego koziego i krowiego. Zaliczany jest do serów półtwardych i może być spożywany zarówno na surowo, jak i smażony lub grillowany.
Cena sera halloumi
Ser halloumi można coraz częściej spotkać na polskich półkach sklepowych. Cena nie jest tak zatrważająca, jak mogłoby się wydawać. W zależności od miejsca zakupu za opakowanie 250 gram zapłacimy od 11 do 24 zł. Sera halloumi należy szukać na dziale z produktami greckimi, jeśli taki jest wydzielony.
Jakie właściwości ma ser halloumi?
Ser halloumi może stanowić świetny zamiennik dla innych serów, z uwagi na fakt, że nie jest tłusty, sprawdzi się dla osób dbających o linię lub ograniczających spożycie tłuszczów. Ser halloumi stanowi źródło fosforu, wapnia, potasu i magnezu, które są niezbędne, by organizm funkcjonował prawidłowo.
Zastosowania sera halloumi
Ser halloumi może być świetnym substytutem dla mięsa lub jajek w obiedzie. Usmażony lub grillowany sprawdzi się doskonale w towarzystwie warzyw np. w sałatce. Ser halloumi ma to do siebie, że nie topi się wystawiony na działanie podwyższonej temperatury, po grillowaniu będzie więc ładnie przyrumieniony, a nie rozpłynie się na talerzu. Jest też niezwykle smaczny po obtoczeniu go w panierce z bułki tartej, może stanowić świetną alternatywę dla kotleta w wydaniu wegetariańskim. Można dodać go również do pizz lub zapiekanek, upieczony nie rozpłynie się na pizzy. Równie dobrze ser halloumi smakuje także na zimno, można zjeść go standardowo, na kanapce albo wyłożyć w desce serów z dodatkiem oliwek.