Smakosze.pl Porady Sposób na miękkie masło podpatrzyłem u znajomej. Żałuję, że wcześniej tego nie znałem
fot. Salicyna / CC-by-SA 4.0 / Commons

Sposób na miękkie masło podpatrzyłem u znajomej. Żałuję, że wcześniej tego nie znałem

13 maja 2024

Chcesz, żeby masło było zawsze miękkie i gotowe do użycia? Musisz przechowywać je poza lodówką, to proste. Nieco trudniej zrobić tak, by nie psuło się ono po kilku dniach, zwłaszcza w upale. Jest na to dobry sposób.

Chłodzenie masła

Wiele zastosowań masła – w tym to najbardziej prozaiczne, czyli smarowanie chleba – wymaga, by było ono miękkie. Żeby nie musieć myśleć z wyprzedzeniem o podgrzewaniu smarowidła na śniadanie, trzeba trzymać je w temperaturze pokojowej . Problem polega wtedy na jego żywotności: masło wytrzyma wtedy może tydzień , a jeśli w kuchni jest cieplej niż 20 stopni, ten czas jeszcze się skróci .

Wiele w historii było patentów, które miały rozwiązać ten problem. Dziś często polecanym trikiem jest ścieranie zimnego masła na tarce albo rozcieranie go . Rozdrabnianie masła sprawia, że łatwiej nagrzać jego cząstki i szybciej robią się one miękkie. To jednak tylko półśrodki.

masło w miseczce
fot. Canva
Moja mama pije to przed posiłkami i wygląda świetnie. Tylko w tym miesiącu schudła już 3 kg

Ile masło wytrzyma bez lodówki

Z podobnym problemem mierzą się czasem producenci lodówek . Pewnym etapem w historii tych urządzeń było umieszczanie specjalnego pojemnika – dziś chyba rzadziej spotykanego niż kiedyś – właśnie na masło. W pojemniku takim panowała temperatura o kilka stopni wyższa niż w lodówce.

Wydaje się jednak, że najłatwiej sposób na przedłużenie żywotności masła poza lodówką znajdziemy w tradycyjnych metodach . Stosowane one były przed chłodziarkami i wszędzie tam, gdzie podobne urządzenia nie były dostępne. Do dziś tych samych sposobów używa się choćby na działkach i piknikach.

Trzymanie masła w wodzie.

Chodzi o trzymanie masła pod wodą. Ciecz stanowi wtedy barierę, która nie pozwoli przeniknąć do masła ani bakteriom, ani wysokiej temperaturze. Stąd wynalazek tzw. maselniczki francuskiej . Dziś można łatwo kupić takie urządzenie w internecie.

To prosty zestaw dwóch naczyń. Jedno z nich jest miseczką, którą wypełniamy masłem. Po użyciu, miseczkę tę odwracamy do góry dnem i wkładamy do drugiej, która wypełniona jest wodą. Poziom wody podnosi się i szczelnie zamyka maselniczkę. Codzienne zmienianie takiej wody zagwarantuje długą żywotność masła.

Oczywiście bez specjalistycznego sprzętu także można stosować tę metodę. Masło na biwak czy piknik warto wziąć w zamykanym słoiku , zalewając jego grudkę wodą. Masło nie jest rozpuszczalne w cieczy, więc z łatwością użyjemy go normalnie, nawet jeśli będzie zanurzone. Tutaj także trzeba jednak pamiętać, by wodę zmieniać regularnie, a masła nie wystawiać na słońce – ale przy jednodniowej wycieczce nie jest to raczej konieczne.

Wypróbuj też przepis na syrop z bzu i nietypowy dodatek do ogórków małosolnych .

masło na nożu
fot. Canva
Do sera na naleśniki zawsze dodaję ten składnik. W życiu nie jadłem nic bardziej kremowego
Sypię dokładnie 1 opakowanie do ciasta na racuchy. Wychodzą puszyste i lekkie jak obłok
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy