Strzelczyk zdradził swój sposób na kiszenie kapusty w słojach. Nie można zapomnieć o jednej czynności
Autor znakomitych przepisów i porad kucharskich – Tomasz Strzelczyk – wskazał na, co należy zwracać uwagę podczas kiszenia kapusty. Od jednej banalnej czynności zależy, czy przysmak się uda i czy będzie odpowiednio smakował. Czytaj dalej, a dowiesz się, o co chodzi.
Tomasz Strzelczyk zdradził patent na kiszoną kapustę
Każdy, kto gotuje w domu, musiał, choć raz zetknąć się z przepisami Tomasza Strzelczyka. Kucharz, odkąd zakończył udział w programie MasterChef , stał się autorem przepisów i porad kulinarnych. Publikował je najpierw w Internecie przez platformę YouTube, dzięki czemu szybko zyskał popularność, a w późniejszym czasie robił to na łamach swoich bestsellerowych książek kucharskich.
Jedną z jego specjalności jest kuchnia polska. Jakiś czas temu pokazał autorski przepis na kiszoną kapustę . Choć niejedna gospodyni wie, jak ją przygotować, Strzelczyk zwrócił uwagę na ważną czynność. Kucharz zachęca, aby po zalaniu kapusty zalewą, nakłuć ją. Dzięki tej czynności odgazujemy kapustę. O tym, jak to dokładnie zrobić, dowiesz się z przepisu Strzelczyka, umieszczonego w dalszej części tekstu.
Kiszona kapusta z kilku składników
Zanim jednak przejdziesz do przepisu, zobacz jakie składniki i w jakich ilościach będą ci potrzebne. Nie ma ich wiele, a najważniejszym produktem jest przede wszystkim kapusta. Według rad Strzelczyka należy kupić kapustę owalną, czyli spłaszczoną od dołu i góry, a nie okrągłą. Niezbędne okażą się także składniki na zalewę. Wszystkie produkty znajdziesz na liście poniżej. Przygotuj także dwa 5-litrowe słoiki.
Składniki:
- 8 kg kapusty
- 2 marchewki
- 160 g soli
- 2 łyżki cukru
- 2 l wody
Przepis Strzelczyka na kiszoną kapustę
Główki kapusty oczyść z zewnętrznych liści i umyj warzywo. Następnie pokrój je na ćwiartki, a każdą z nich drobno poszatkuj na mandolinie. Marchew obierz, umyj i zetrzyj na dużych oczkach tarki. Składniki przełóż do miski, zasyp solą i dokładnie je wymieszaj.
Połączone warzywa przełóż do słoików, lekko je ubijając. Do garnka wlej przegotowaną i ostudzą wodę. Wsyp cukier i wymieszaj, aby sypki składnik całkowicie się rozpuścił. Do każdego słoika wlej po litrze zalewy.
Za pomocą drewnianej łyżki lub szpikulca do rożna nakłuj kapustę. Czynność powtarzaj codziennie przez trzy dni, dzięki temu odgazujesz kapustę. Słoiki zamknij, ale niezbyt szczelnie, aby gaz mógł swobodnie ulatywać. Kapustę kiszoną przechowuj w chłodnym miejscu.