Smakosze.pl Porady Suszony tymianek nie tylko do obiadu. Zimą przyda się w domu jak nic innego
Fot. Canva/NorGal

Suszony tymianek nie tylko do obiadu. Zimą przyda się w domu jak nic innego

16 stycznia 2025

Tymianek ma właściwości nie tylko aromatyczne, lecz także prozdrowotne. Dlatego, choć świetnie odnajduje się w potrawach, jest też doskonałym składnikiem domowych „leków”. Warto wypróbować go w tej roli.

Tymianek – od zawsze z nami

Tymianek to jedna z najstarszych znanych nam przypraw . Stosowali go już starożytni Egipcjanie, a za nimi Grecy i Rzymianie. Stosujemy go i my – zarówno w roli przyprawy, jak i składnika leczniczego.

W tej pierwszej sprawdza się w oczywisty sposób. Jest niezastąpionym towarzyszem między innymi dań takich jak zupa cebulowa, a także potraw z ziemniaków , z którymi doskonale się komponuje. Ma jednak także właściwości lecznicze.

syrop tymiankowy
fot. Canva
Wzięli pod lupę pomidory z Lidla i Biedronki. Wyniki testu są jasne

Prozdrowotne właściwości tymianku

Od dekad popularny jest w naszych aptekach syrop tymiankowy . To dziedzictwo bardzo tradycyjnej metody leczenia przewlekłych zapaleń górnych dróg oddechowych, syrop wykrztuśny, stosowany także jako wsparcie przy ksztuścu. Tymianek usprawnia także trawienie, ułatwia odkrztuszani e, łagodzi stany zapalne śluzówki w jamie ustnej.

Wyciąg z tymianku stosuje się także zewnętrznie – na trądzik. Znane są jego właściwości odkażające , dlatego niegdyś częściej niż teraz to właśnie nim leczono infekcje jamy ustnej. A przy reumatyzmie i gośćcu – zalecano kąpiele w tymianku czy okłady. Dziś zaś wciąż warto stosować inhalacje z naparu z tego zioła.

Inhalacje z tymianku

Ze względu na właściwości antybakteryjne, inhalacje z naparu z tymianku dobre są jako wspomożenie leczenia zapalenia zatok i silnego kataru . Ponieważ mówimy o górnych drogach oddechowych, jedną z najlepszych metod leczenia są właśnie inhalacje. Gorący wywar w naczyniu częściowo przykrytym ściereczką, wdychany przez nos i usta, nie tylko odkaża, lecz także nawilża i pomaga zregenerować się śluzówce.

Aby przygotować napar do inhalacji, zalewamy 2 łyżki suszonego tymianku wrzątkiem i parzymy przez kilka minut, a następnie przelewamy do inhalatora i wdychamy przez 10-15 minut. Należy przy tym zamknąć oczy i oddychać głęboko, pamiętając o odpowiednim dystansie, by uniknąć poparzenia. Wywar z tymianku można zastąpić olejkiem dostępnym w sklepach zielarskich.

Poznaj też doskonałe wsparcie diety do picia i niezwykłą przyprawę zupy pomidorowej .

inhalacje
fot. Canva
Ten szybki obiad z mięsem to hit w moim domu. Nie uwierzysz, w czym obtaczam mielone
Nigdy nie używaj papieru do pieczenia w ten sposób. To powszechny błąd, ryzykujesz zdrowiem
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy