Tak zrobisz najlepszy bigos na Święta. Te 3 zasady to podstawa, znam je od babci
Bigos można przyrządzić na wiele sposobów i wciąż odkrywać go na nowo. Jak zrobić dobry bigos? Sposoby od babci są niezastąpione i gwarantują doskonały smak na talerzu.
Bigos, za którym przepadamy
Jak zrobić dobry bigos? Każdy, kto zajmuje się kuchnią, ma swój sposób na gotowanie bigosu . Czasem składniki są przypadkowe, ale zwykle danie gotujemy według sprawdzonego przepisu. Możemy dodać do niego suszone śliwki, dziczyznę i oczywiście suszone grzyby . To kultowe danie niektórzy robią bez mięsa i też wychodzi pyszne.
Jednak warto posłużyć się przepisami od babci, które sprawią, że bigos wyjdzie najlepszy. Można go podać na święta, a rodzina i goście docenią jego wyborny smak. Babcie pamiętały, by suszone grzyby moczyć co najmniej 12 godzin . Gdy woda po moczeniu nie będzie zbyt gorzka to można użyć jej do gotowania bigosu.
Sposoby babci na bigos
Bigos głównie gotujemy z kapusty kiszonej i słodkiej, mięsa i grzybów. Pamiętajmy, by kiszoną kapustę namoczyć . Jeśli nadal będzie kwaśna, to można temu zaradzić. Musimy wlać wodę i lekko rozcieńczyć całość. Nie przejmujmy się, gdy kapusta będzie zbyt płynna. Teraz należy dodać więcej świeżej i słodkiej kapusty.
Smak bigosu powinien złagodnieć . Babcie stosowały też inny sposób, gdy kapusta była zbyt kwaśna. Dodawały rodzynki, morele i suszone śliwki . Słodycz, która pochodziła z owoców, eliminowała zbyt kwaśny smak. Czasem sięgano nawet po odrobinę miodu i bigos wychodził, że palce lizać.
Nie skracaj czasu gotowania bigosu
Gotowanie bigosu musi trwać i nie ma tu drogi na skróty. Warto wiedzieć, że czas dobrze wpływa na znakomity smak tego lubianego dania . Babcie gotowały bigos zwykle ok. 3 godzin. Tyle trwa gotowanie kapusty, mięsa i innych dodatków . Danie potrzebuje czasu, by przeszło smakiem.
Powinniśmy też uważać na sól i unikać jej lub solić bigos pod koniec gotowania. Mięso, kiełbasa i wędliny, które dodajemy podczas gotowania, są słone . Solenie dania może sprawić, że bigos nie będzie nadawał się do jedzenia. Użycie powideł śliwkowych doda też doskonałego, lekko słodkiego i przydymionego aromatu naszemu daniu. Pisaliśmy, jak zrobić sałatkę z szynki, pora i papryki. Podpowiadaliśmy, jakie mięso wybrać na świąteczny pasztet.
Źródło: akademiasmaku.pl, beszamel.se.pl