Te kuleczki są cenne jak złoto. Już wkrótce zacznie się sezon na najbardziej wartościowy polski owoc
Aronia ze względu na niezbyt słodki smak, nie cieszy się ogromną popularnością. Uprawiany w Polsce na dużą skalę owoc ma jednak niezliczone zalety. Warto dowiedzieć się jak wykorzystać go do wzmocnienia organizmu przed zimą. Korzyści będą ogromne.
Sezon na aronię niebawem się zacznie
Polski superowoc po raz pierwszy pojawia się pod koniec sierpnia. Najlepsze zbiory uzyskuje się jednak zdecydowanie później. Owocom tym służą bowiem przymrozki, które sprawiają, że tracą one swoją cierpkość.
Z tego względu warto zamrozić pozyskaną w szczycie sezonu aronię, nim wykorzysta się ją do produkcji domowych przetworów. Jest to także świetny sposób przechowania nadmiaru tych jakże cennych owoców.
Dlaczego warto sięgać po aronię?
Aronia nie bez powodu nazywana jest superowocem. Zawarte w niej liczne pierwiastki, związki chemiczne i witaminy czyniące ją naprawdę cennym składnikiem diety, nie tylko w chorobach.
W owocach znajdziemy m.in. wspierającą odporność witaminę C, wiele witamin z grupy B, czy wspomagającą wzrok witaminę A. Cierpka jagoda jest też dobrym źródłem potasu, fosforu czy żelaza, a także antocyjanów i pektyn.
Regularne spożywanie aronii wspomoże regulację ciśnienia krwi, zmniejszy ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia i ureguluje metabolizm cukru , przyczyniając się do spadku wchłaniania glukozy przez ustrój. Nie bez znaczenia będzie też dobroczynny wpływ owocu na system nerwowy i trawienny.
Jak wykorzystać aronię w kuchni?
Owoce ze względu na wysoką zawartość garbników nie są jadane na surowo. Jednak świetnie sprawdzą się jako materiał na domowe przetwory takie jak soki, konfitury, galaretki, czy nalewki.
Na naszej stronie znajdziecie instrukcję, która pomoże wam przygotować pyszny dżem z aronii , wprost idealny do przekładanego biszkoptu czy ciast bez pieczenia. Być może skusi was także niezawodna receptura na zdrowy sok do herbaty — na jesień będzie jak znalazł.
Źródło: medme