Te liście są cenniejsze niż laurowe. Można je wykorzystać w niezwykły sposób
Przyzwyczajeni jesteśmy do jedzenia owoców. Jednak z liści nie robimy zwykle użytku w kuchni. Pora to zmienić, bo liście tych owoców mają wyjątkowe zastosowanie. Zjesz je ze smakiem.
Liście winogron, czyli wyjątkowe właściwości
Winogrona cenimy za ich słodki smak i soczystość. Sięgamy po nie właściwie o każdej porze roku. Wybieramy spośród ciemnych i jasnych owoców . Te są znane już od 8 tysięcy lat. Uprawiane na całym świecie, ale najbardziej kojarzone z Hiszpanią, Włochami, Grecją i Francją.
Lubimy owoce winogron, ale co z ich liśćmi? Warto wiedzieć, że są ona bogate w witaminy, minerały, polifenole i garbniki . Płukanka przyrządzona z liści winogron pomaga zwalczyć ból gardła. Ma też działanie moczopędne i usuwa nadmiar wody z organizmu. Liście winogron z powodzeniem są wykorzystywane w kosmetyce.
Liście winogron gwarantują zdrowie i smak
Liście winogron przyspieszają gojenie ran i nadżerek. Mają też działanie przeciwgrzybicze i antynowotworowe. Korzystanie wpływają na układ trawienny i krwionośny . Mają też działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwreumatyczne. Jednak szczególnie na Bałkanach wykorzystuje się je w kuchni .
Można przygotować z nich gołąbki po grecku, czyli Dolmades. Zrobione z ryżu i mięsa, zawinięte w liście winogron zachwycają smakiem. Innym pomysłem jest też przyrządzenie marynowanych liści winogron. Powinno się je zbierać, gdy winorośl kwitnie i owocuje. Jesiennych liście winogron nie poleca się do marynowania. Mają one mało składników odżywczych.
Jak zrobić marynowane liście winogron?
Składniki:
- duże liście winogron
- 2 litry wody
- 4 łyżki soli
Przygotowanie marynowanych liści winogron zacznij od umycia i osuszenia liści. Delikatnie rozbij środkową część liści. Do garnka wlej wodę, wsyp sól . Wrzucaj po kilka liści do wrzącej wody i trzymaj tak 3 minuty. Następnie zanurz w zimnej wodzie. Kilka liści zwiń ciasno w rulon.
Ułóż ciasno we wcześniej wyparzonych słoikach. Zalej zalewą z wody i soli. Liście winogron muszą być całkowicie przykryte zalewą . Pasteryzuj 20 minut i przechowuj w spiżarni. Pasują do surówek farszu i dań mięsnych. Pisaliśmy o tym, jak zrobić ciasto bez pieczenia o nazwie Aksamitka. Polecaliśmy przepis na ser z zaledwie 2 składników.
Źródło: smaker.pl