Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchcikowo - Gotowanie Na Ekranie

Kuchcikowo - Gotowanie Na Ekranie

Kuchcikowo - gotowanie na ekranie - kulinarny program TVP dla dzieci. Prowadząca Joanna Białobrzeska wprowadza najmłodszych w świat kulinariów.

Obłędne czereśnie w syropie na zimę. Smak dzieciństwa
17.05.2022 18:13 Obłędne czereśnie w syropie na zimę. Smak dzieciństwa

Przetwory na zimę to nie tylko ogórki kiszone, czy marynowane grzyby. To również nasze, polskie owoce, które wygrzane w letnim słońcu, mają fenomenalny smak. Koniecznie przygotuj więc czereśnie w syropie, to prosty przepis bez gotowania i drylowania owoców, to smak dzieciństwa.Świeże, tyle, co zerwane z drzewa czereśnie to smak mojego dzieciństwa, podobnie jak kompot z tych owoców i przetwory w postaci czereśni zalanych słodkim syropem. Do tej pory uwielbiam zimą dodać owoce do herbaty, zrobić z nich kompot, czy wyjeść łyżeczką pół słoiczka. Czereśnie bez drylowania, wyłącznie zalane syropem z wody i cukru to błyskawiczny sposób na zatrzymanie obłędnego smaku na cały rok. Pamiętaj jednak, aby czereśnie wkładać do wyparzonych słoików, a po zakręceniu wieczek koniecznie pasteryzuj przez kilka minut. Dzięki pasteryzacji czereśnie będą idealnie soczyste, świeże i pyszne aż do następnego sezonu. Moja babcia, oprócz tradycyjnych przetworów, dżemów i czereśni w syropie, robiła również sok z aronii, sok z malin. Syropem z wody i cukru zalewała również świeże truskawki, które później były świetną bazą do kompotu, czy zupy owocowej z makaronem. Słodką zupę pochłaniałam w dzieciństwie w hurtowych ilościach. Koniecznie przygotuj owocową swojemu dziecku, będzie zachwycone.

Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powody mogą zaskoczyć
17.05.2022 17:00 Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powody mogą zaskoczyć

Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powód zaskakuje, jednak warto go znać, aby lepiej zorganizować sobie przestrzeń w urządzeniu. Deska do krojenia doskonale sprawdzi się jako dodatkowa półka, a dzięki niskiej temperaturze nie namnażają się na niej bakterie. Jak zabezpieczyć drewnianą deskę?Deska do krojenia na dłużej zachowa swój wygląd i funkcjonalność, jeśli zaimpregnujemy ją w prosty sposób. Wystarczy, że po umyciu i dokładnym wysuszeniu wysmarujemy ją gorącą oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym i odstawimy.Czynność należy powtórzyć, aby tłuszcz dobrze związał się z drewnem, dzięki czemu do środka deski nie dostanie się woda. Woda powoduje stopniowe niszczenie drewnianych desek, dlatego też powinniśmy je dokładnie suszyć i nie możemy ich myć w zmywarce.Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Nie chodzi wyłącznie o bakterie, chociaż to niewątpliwy plus. W niskiej temperaturze drobnoustroje namnażają się dużo wolniej, dzięki czemu nie musimy szorować i sparzać deski po krojeniu mięsa. Wystarczy ją umyć, osuszyć i wstawić do urządzenia.Dowiedz się również, jak przechowywać tłuszcze i oleje, aby zachowały świeżość na wiele tygodni.

Projekt bez tytułu (7)
26.10.2021 02:00 Jak ugotować makaron?

Makaron jest świetnym dodatkiem do zup, zapiekanek, sosów, warzyw i mięs. jego delikatny, uniwersalny smak sprawia, że świetnie komponuje się z każdym daniem. Odpowiednie przygotowanie makaronu nadaje mu lekko słony smak i zachowuje jego zamierzony kształt. Jak dobrze ugotować makaron?Makaron pochodzi z Włoch, jednak jego uniwersalne zastosowanie w kuchni sprawiło, że szybko stał się jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych produktów na całym świecie. Makaron różni się od siebie kształtem oraz składnikami, z jakich został zrobiony. Najczęściej spotykanymi rodzajami makaronów jest makaron jajeczny, ryżowy, pszenny, pełnoziarnisty, durum. Niektóre warzywa, takie jak czarna fasola czy groszek również doskonale nadają się do produkcji tego włoskiego przysmaku.Makaron wybieram w zależności od dania, jakie chcę przygotować. Do rosołu najlepszy jest makaron jajeczny, do zapiekanek makaronowych i sosów - penne, do zup natomiast kokardki, muszelki itp. Do dań mięsnym z sosem pomidorowych przygotowuję spaghetti, do sosów śmietanowych natomiast - tagliatelle. Każdy makaron, niezależnie od rodzaju i dania, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, jak go ugotować, żeby smakował najlepiej.

Ile gotuje się fasolka szparagowa
04.10.2021 02:00 Ile gotuje się fasolka szparagowa?

Fasolka jest warzywem strączkowym, które najczęściej pojawia się w moim menu. Przygotowuję ją jako dodatek do głównych dań lub zdrową, niskokaloryczną kolację. Fasolkę szparagową można jednak łatwo przegotować i sprawić, że zamiast chrupiących, delikatnych strączków, uzyskamy nieestetyczną papkę. Sprawdź ile gotować fasolkę szparagową, aby uzyskać najlepszy smak i nie zmienić struktury warzywa.Fasolka szparagowa to wyjątkowo smaczny dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich. Strączki są bardzo sycące, ale mało kaloryczne, dlatego też możesz je również przygotować na lunch, przekąskę lub kolację.Fasolkę możesz przygotować na wiele sposobów, jednak szczególnie polecam fasolkę szparagową z czosnkiem. Delikatne, chrupiące strączki doskonale komponują się z ostrością i aromatem podsmażonego czosnku.Przed ugotowaniem musisz odpowiednio przygotować fasolkę. Strączki dokładnie obierz, aby były pozbawione twardych końcówek i włókien. Fasolka przygotowana al dente zachowuje wszystkie składniki odżywcze i jest najsmaczniejsza. Aby zatrzymać proces gotowania, odcedź strączki i przelej je pod bieżącą, zimną wodą. Zabieg ten musi trwać kilka sekund, aby fasola wciąż była ciepła.

Jak i ile gotować kalafiora
02.10.2021 02:00 Jak i ile gotować kalafior?

Kalafior jest niezwykle smacznym i zdrowym warzywem. Możesz przygotować go na wiele sposobów, jest szybkim i prostym dodatkiem do wielu dań. Kalafior wymaga jednak odpowiedniego gotowania, aby zachował swoją chrupkość i przede wszystkim wartości odżywcze. Sprawdź, jak i ile gotować kalafior.Kalafior jest warzywem, które można kupić niemal przez cały rok, jednak najsmaczniejsze warzywo dostaniemy w sezonie letnim, na bazarze lub w małym warzywniaku. Kalafior ze sprawdzonych źródeł pozbawiony jest konserwantów i sztucznych nawozów. Jeśli chcesz zachować wszystkie prozdrowotne właściwości kalafiora, kupuj wyłącznie świeże warzywo. Mrożonki mają mniej wyrazisty smak i tracą wszystkie witaminy i przeciwutleniacze.Pod wpływem wysokiej temperatury kalafior i brokuły uwalniają brzydki, mdły zapach, który może skutecznie zniechęcić do przygotowywania tych niezwykle smacznych i zdrowych warzyw. Przed włożeniem kalafiora do garnka, wsyp do gotującej się wody łyżeczkę sody oczyszczonej lub wlej pół szklanki mleka. Zabieg ten skutecznie powstrzyma uwalnianie się zapachu i sprawi, że kalafior zachowa swój świeży, biały kolor.