Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Obłędne czereśnie w syropie na zimę. Smak dzieciństwa
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 17.05.2022 18:13

Obłędne czereśnie w syropie na zimę. Smak dzieciństwa

Obłędne czereśnie w syropie na zimę. Smak dzieciństwa
canva/ddsign_stock

Przetwory na zimę to nie tylko ogórki kiszone, czy marynowane grzyby. To również nasze, polskie owoce, które wygrzane w letnim słońcu, mają fenomenalny smak. Koniecznie przygotuj więc czereśnie w syropie, to prosty przepis bez gotowania i drylowania owoców, to smak dzieciństwa.

Świeże, tyle, co zerwane z drzewa czereśnie to smak mojego dzieciństwa, podobnie jak kompot z tych owoców i przetwory w postaci czereśni zalanych słodkim syropem. Do tej pory uwielbiam zimą dodać owoce do herbaty, zrobić z nich kompot, czy wyjeść łyżeczką pół słoiczka.

Czereśnie bez drylowania, wyłącznie zalane syropem z wody i cukru to błyskawiczny sposób na zatrzymanie obłędnego smaku na cały rok. Pamiętaj jednak, aby czereśnie wkładać do wyparzonych słoików, a po zakręceniu wieczek koniecznie pasteryzuj przez kilka minut.

Dzięki pasteryzacji czereśnie będą idealnie soczyste, świeże i pyszne aż do następnego sezonu. Moja babcia, oprócz tradycyjnych przetworów, dżemów i czereśni w syropie, robiła również sok z aronii, sok z malin.

Syropem z wody i cukru zalewała również świeże truskawki, które później były świetną bazą do kompotu, czy zupy owocowej z makaronem. Słodką zupę pochłaniałam w dzieciństwie w hurtowych ilościach. Koniecznie przygotuj owocową swojemu dziecku, będzie zachwycone.

Przepis na czereśnie w syropie na zimę

Składniki:

  • 1 kg czereśni

  • 400 g cukru

  • 1 l wody

Jak zrobić czereśnie w syropie na zimę?

Wodę wlej do garnka, wsyp cukier i gotuj około 10 minut od momentu wrzenia, aby cukier dobrze się rozpuścił.

Czereśnie umyj, oderwij ogonki i włóż do wyparzonych słoików, następnie zalej gorącym syropem. Słoki pasteryzuj przez 5 minut, odstaw w suche i chłodne miejsce i ciesz się ich wyjątkowym smakiem zimą.

Czereśnie w syropie

Źródło zdjęcia: canva/ jordachelr

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przyslijprzepis.pl