Jak i ile gotować kalafior?
Kalafior jest niezwykle smacznym i zdrowym warzywem. Możesz przygotować go na wiele sposobów, jest szybkim i prostym dodatkiem do wielu dań. Kalafior wymaga jednak odpowiedniego gotowania, aby zachował swoją chrupkość i przede wszystkim wartości odżywcze. Sprawdź, jak i ile gotować kalafior.
Kalafior jest warzywem, które można kupić niemal przez cały rok, jednak najsmaczniejsze warzywo dostaniemy w sezonie letnim, na bazarze lub w małym warzywniaku. Kalafior ze sprawdzonych źródeł pozbawiony jest konserwantów i sztucznych nawozów.
Jeśli chcesz zachować wszystkie prozdrowotne właściwości kalafiora, kupuj wyłącznie świeże warzywo. Mrożonki mają mniej wyrazisty smak i tracą wszystkie witaminy i przeciwutleniacze.
Pod wpływem wysokiej temperatury kalafior i brokuły uwalniają brzydki, mdły zapach, który może skutecznie zniechęcić do przygotowywania tych niezwykle smacznych i zdrowych warzyw.
Przed włożeniem kalafiora do garnka, wsyp do gotującej się wody łyżeczkę sody oczyszczonej lub wlej pół szklanki mleka. Zabieg ten skutecznie powstrzyma uwalnianie się zapachu i sprawi, że kalafior zachowa swój świeży, biały kolor.
Jak gotować kalafiora, aby zachował wartości odżywcze i się nie rozpadł?
Warzywo gotuj w osolonej wodzie. Wystarczy łyżeczka soli, aby kalafior uwolnił swój smak i był bardziej aromatyczny.
Kalafior, aby nie utracił witamin i innych prozdrowotnych związków, musi być gotowany od 5 do 10 minut. Dłuższe gotowanie sprawi również, że warzywo się rozpadnie i stanie się miękką, rozgotowaną papką.
Jeśli chcesz przygotować gotowany kalafior, gotuj go przez 10 minut, po tym czasie sprawdź jego miękkość. Jeśli uznasz, że wymaga jeszcze gotowania, wyłącz gaz i potrzymaj go w gorącej wodzie przez 2-3 minuty.
Jeśli chcesz upiec lub usmażyć kalafiora, musisz skrócić czas gotowania do 5 minut, następnie schłodzić warzywo pod bieżącą wodą, odsączyć i przygotować według uznania.
Szukasz pomysłu na smażonego kalafiora? Tu znajdziesz przepis na pyszne różyczki kalafiora w delikatnym cieście.