Ten tłuszcz chroni serce i obniża zły cholesterol. Dostałam porcję na próbę od mamy, teraz używam go do wszystkiego
Tłuszcz roślinny jest istotnym składnikiem diety. Nie każdy będzie dla nas równie cenny, ale jeden jest w stanie pomóc nam utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi. Choć znajdzie wiele zastosowań w kuchni, często jest pomijany. Wyjaśnimy, dlaczego warto i jak włączyć go do jadłospisu.
Najlepszy tłuszcz roślinny pod słońcem
Tak można by napisać o tym niezwykle aromatycznym, pochodzącym z krajów basenu Morza Śródziemnego produkcie. Nie kosztuje mało, ale zdecydowanie warto kupić butelkę i nie oszczędzać, bo używa się go i tak w niewielkich ilościach.
Oliwa z oliwek extra virgin — bo niej mowa — jest znakomitym dodatkiem do potraw. Wbrew powielanym mitom, można ją stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Wzbogaci sałatki i surówki, nada sprężystości ciastu na pierogi i zastąpi olej rzepakowy podczas smażenia czy pieczenia. Zastosowań jest wiele, a z dalszej części artykułu, dostępnej pod zdjęciem, dowiecie się, dlaczego powinniśmy z niej korzystać.
Jakie są zalety oliwy z oliwek?
Smaczny tłuszcz roślinny stanowi przede wszystkim bogate źródło kwasów jedno- oraz wielonienasyconych. Związki te odpowiedzialne są m.in. za regulowanie poziomu cholesterolu we krwi i obniżanie zawartości frakcji LDL, nazywanej potocznie złym cholesterolem. Ich odpowiednia podaż może uchronić nas zatem przed chorobami serca i układu krążenia.
Oprócz nich w oliwie z oliwek znajdziemy duża ilość polifenoli i witaminę E, które odgrywają ogromną rolę w neutralizowaniu wolnych rodników. Cząstki te przyczynia ją się do szybszego starzenia organizmu i sprzyjają nowotworzeniu. Nie bez znaczenia będzie też obecność regulującej krzepliwość krwi witaminy K.
Oliwa z oliwek nie zawsze taka sama
Podczas zakupów trzeba być uważnym. Nie wszystkie bowiem oliwy z oliwek mają opisane wyżej prozdrowotne właściwości. Naszą uwagę powinniśmy skierować m.in. na sprawdzenie, jaki jest materiał, z którego wykonano butelkę. Dobrej jakości tłuszcz roślinny będzie sprzedawany w opakowaniach z ciemnego szkła, które chroni go przed utratą walorów.
Wczytajmy się także w etykietę. Nabywać warto w zasadzie tylko oliwę z oliwek extra virgin, której nie poddano rafinacji. Unikajmy produktów opisanych jako oliwa pomace, sansa czy oliwa pure. Choć są tańsze, nie dostarczą nam zbyt wiele składników odżywczych.
Na naszej stronie znajdziecie więcej informacji na temat tłuszczy roślinnych i nie tylko. Ten materiał wyjaśnia, czy zdrowsze jest masło czy margaryna . Ten natomiast pomoże wam wybrać odpowiedni produkt do smażenia . Oliwa z oliwek — nawet ta extra virgin, którą w podwyższonej temperaturze dobrze stabilizują polifenole — nie jest jedyną zdrową opcją.
Źródło: smaker