Taki rosół jadałam przed laty u cioci na wsi. Gotowany był na zaskakującym składniku. Smak tej zupy zachwyca do dziś
Od dziecka najlepszy rosół w rodzinie gotowała moja ciocia. Dzięki prowadzeniu gospodarstwa miała dostęp do świeżych i zawsze dobrej jakości składników. Swoją popisową zupę robiła jednak na produkcie, o którym wiele osób w dzisiejszych czasach nawet nie pomyśli. To właśnie jemu potrawa zawdzięczała intensywny smak.
Przepis na rosół na kościach gotowany
Najsmaczniejszy rosół, jaki jadłam w życiu gotowany był na kościach. Ciotka zawsze nastawiała go w sobotę, wykorzystując schabowe resztki i świeże jarzyny. Intensywny aromat roztaczał się po całym domu. Warto spróbować, bo smak jest nie do opisania.
Składniki:
- 1-1,5 kg kości wołowych lub z kurczaka
- 2 średnie marchewki
- 1 duża pietruszka
- kawałek pora, najlepiej biała część
- 1 większa cebula
- 1 spory liść laurowy
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 1 gałązka lubczyku lub domowe maggi
- 1 pęczek natki pietruszki
- sól i pieprz w ilości do smaku
- woda
Lista składników, jak widzicie, nie obejmuje trudnodostępnych produktów. Pełny opis procesu przygotowania znajdziecie w dalszej części artykułu dostępnej się pod zdjęciem.
Babcia zdradziła mi sposób na domowe przetwory. To, co robi z nakrętkami jest genialne, żałuję, że wcześniej tego nie znałamJak przygotować rosół na kościach? Przepis jest bardzo prosty
Kości przenosimy do dużego garnka i zalewamy je zimną wodą. Wrzucamy przyprawy w kawałku. Gotujemy na małym ogniu przez 3-4 godziny, na 60 minut przed końcem przyrządzania dodając lubczyk i trochę natki pietruszki wraz z gałązkami.
Dodajemy też opaloną w płomieniu palnika cebulę oraz obraną marchew i pietruszkę. Skórki jarzyn możemy zachować do przygotowania bulionu resztkowego (mrozimy w szczelnym woreczku). Na koniec rosół na kościach odcedzamy i doprawiamy solą oraz pieprzem.
Jak podać rosół na kościach gotowany?
Danie świetnie smakuje z makaronem krajanką i dużą ilością posiekanej natki pietruszki. Warto też dodać pokrojoną w talarki marchew, która została nam z gotowania. Nie jest to jednak konieczne, bo sprawdzi się też jako składnik warzywnego pasztetu.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na pyszny rosół. Szczególnie polecamy bezmięsną odsłonę, której smak wcale nie ustępuje klasycznym wersjom. Sprawdźcie też koniecznie pyszny rosół z kaczki — zachwyci nawet sceptyków.