To mój ulubiony przepis na ciasto ze śliwkami. Nikt nie kończy na jednym kawałku
To proste ciasto wychodzi bardziej puszyste i wilgotne niż tradycyjny biszkopt. Jest świetną bazą do placków ze śliwkami. Z tym przepisem uzyskasz doskonałe owocowe ciasto.
Ciasto z owocami
Przełom lipca i sierpnia to wspomnienie po truskawkach, ostatnie czereśnie, za to raj dla miłośników śliwek. Te zdrowe, doskonałe między innymi na regulację trawienia, owoce , jedzmy więc garściami. A raczej nie tyle garściami, co warstwami w takim świetnym biszkoptowym cieście.
Oczywiście przepis sprawdzi się świetnie także zastosowany do innych owoców . Warto spróbować go z wiśniami. Dobrze też zapisać przepis i na następną wiosnę podać takie ciasto z rabarbarem .
Najlepszy przepis na ciasto ze śliwkami
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Kulinarne przygody. Autorka proponuje tam wariant, w którym kakaowe ciasto i to bez kakao mieszają się swobodnie. Jemy także oczami, dlatego można pozwolić sobie na odrobinę fantazji, jeśli chodzi o takie upiększanie deseru .
Składniki
- 500 g śliwek węgierek
- 1,5 szklanki mąki
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej (+1 łyżka do posypania owoców)
- 5 jajek
- 180 g cukru
- 100 g roztopionego masła
- (opcjonalnie) 1 łyżka kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Cukier puder do posypania
Pieczemy ciasto ze śliwkami
Śliwki przedzielamy na połówki i wyjmujemy pestki. Umieszczamy je w misce i zasypujemy łyżką mąki ziemniaczanej. Wchłonie ona nadmiar wilgoci, kiedy ciasto będzie się piekło.
W misie miksera ubijamy jajka na dobrze napowietrzoną pianę. Dodajemy cukier. Kiedy masa jajeczna będzie dobrze ubita, dosypujemy partiami mąkę przesianą i zmieszaną z proszkiem do pieczenia, a następnie – również po trochu – mąkę ziemniaczaną . Na koniec dolewamy roztopione i przestudzone masło i dobrze łączymy składniki.
Można teraz podzielić masę na pół i jedną z połówek wymieszać z kakao. Ciasto wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia . Dwa kolory ciasta można wyrównywać, można też po prostu wylać jedną na drugą – wtedy mieszanka kolorów będzie bardziej fantazyjna.
Na powierzchni ciasta układamy połówki śliwek. Blachę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni . Deser będzie gotowe po ok. 40 minutach , ale dla pewności można przeprowadzić test suchego patyczka.
Wypróbuj też przepisy na zupę dziadowską i syrop miętowy .