Tym smarowidłem na kanapki zajadałem się w Czechach. Na szczęście ubłagałem naszą gosposię o przepis
Ta pasta do smarowania chleba jest jednocześnie zwykła i niezwykła. Niby przyzwyczajeni jesteśmy do zastępowania masła na chlebie różnymi smarowidłami. Rzadko jednak przygotowujemy w Polsce takie, mimo że tak popularne jest u naszych południowych sąsiadów.
Serowe smarowidło
Niektórym czeska kuchnia kojarzy się tylko z piwem i knedlikami. Ci bardziej zaznajomieni z kulturą Czech znają jednak jeszcze kilka cech charakterystycznych dla kulinarnej kultury tego kraju. Czesi uwielbiają przekąski i są prawdziwymi mistrzami w komponowaniu ich.
Ta pasta składa się właściwie z dwóch podstawowych składników, które z Czechami kojarzą się mocno: sera i czosnku. Kiedy zetrzemy ser na tarce i połączymy oba produkty, dostaniemy doskonałą przekąskę . Wystarczy dodać do niej chleb i warzywo, a doskonale sprawdzi się w roli szybkiego śniadania. Jest też świetnym elementem imprezowego szwedzkiego stołu .
Czeska pasta do chleba
Jest jeszcze jeden niezwykły atut tego przepisu. Pozwala on zużyć zalegający w lodówce ser. Choć nie jest to pierwsza rzecz, którą myślimy o Czechach, znają oni d ziesiątki ciekawych rodzajów sera o zróżnicowanym smaku . Im więcej dodamy go do tej pasty, tym lepiej. Dlatego przeglądajmy lodówkę regularnie w poszukiwaniu resztek sera, które świetnie sprawdzą się w tej paście.
Składniki
- Ok. 150 g kawałków żółtego sera różnych gatunków, w tym pleśniowych
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 kopiasta łyżka majonezu lub gęstego jogurtu naturalnego
- Ziarnisty pieprz roztarty w moździerzu
Pasta serowa do smarowania
Aby przygotować pastę, robimy przegląd lodówki w poszukiwaniu zalegających kawałków żółtego sera. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ją ze świeżych produktów . Ser ścieramy na tarce o grubych okach, a jego gatunki mieszamy ze sobą. Im więcej zróżnicowanych serów, tym smak będzie głębszy.
Ilość użytego majonezu lub jogurtu zależy od ilości sera . Dodajemy ją stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Pasta powinna zachować swoją strukturę i pozwalać się dobrze rozsmarować na chlebie. Roztarty ser i majonez przyprawiamy grubo potłuczonym pieprzem i drobno posiekanym lub przeciśniętym na prasce czosnkiem. Pasta nabiera pełni smaku po kilku godzinach w lodówce.
Wypróbuj też przepisy na czosndogi Strzelczyka i sałatkę warstwową „leśna polana ”.