Smakosze.pl Produkty W lasach już sypie grzybami. Polacy oszaleli na ich punkcie, mają niezwykłe walory
fot. Canva

W lasach już sypie grzybami. Polacy oszaleli na ich punkcie, mają niezwykłe walory

8 marca 2024

Nie przeoczcie sezonu grzybowego! To nie falstart tekstu przygotowanego na jesień ale przypomnienie, że budząca się wiosna przynosi swoje własne, warte uwagi dary lasu. W tym sezonie na spacery chodzimy, by zbierać między innymi smardze.

Wiosenne grzybobranie

Choć w marcu w polskich lasach próżno szukać prawdziwków, czy choćby maślaków, wyprawy na grzybobranie nie będą bezowocne. Jest wiele gatunków, na które skutecznie można polować w tym okresie. Należą do nich chociażby rzadko jadane w Polsce, ale doskonałe czarki – czerwone kubeczki, rosnące na butwiejącym drewnie. Ukrywają się one przed naszym wzrokiem, przebierając za przebłyski wiosennego słońca.

Na pniach drzew liściastych znaleźć możemy także opieńkę aksamitnotrzonową, czyli płomienicę albo zimówkę . Warto rozejrzeć się za gęśnicami , czyli bedłkami. Bogactwo grzybów nie jest może tak wielkie, jak na jesieni, ale miłośnicy tych darów lasu z pewnością skorzystają na urozmaiceniu.

rozkrojony smardz
fot. Canva
Wachowicz łączy selera z 2 owocami i ma pyszną surówkę. Takiej nie jadłem w restauracjach
Wymieszaj i spryskaj pomidory. Nie będą mieścić się w dłoni

Smardz – najcenniejsze, co wiosną w lesie

Jednak grzybiarze wyczekują wiosny ze względu na jedną konkretną odmianę grzyba: smardze . Te pomarszczone, brązowe grzybki są najbardziej cenione spośród wiosennych owoców grzybni. Normalnie rosną w polskich lasach od końca marca, ale ostatnie ciepłe końcówki zimy ( luty 2024 był najcieplejszy w historii pomiarów ) sprawiają, że można ich szukać już wcześniej. Szanse na znalezienie ich będziemy mieli jeszcze do lipca.

Bogate w witaminę D, cynk, fosfor czy żelazo grzybki mają niezwykły, charakterystyczny smak i warto ich spróbować. Zwłaszcza, że jeśli nadarzy się nam taka okazja, bo należy ona do rzadkich. Grzybów tych na co dzień nie można bowiem zbierać. Jest tylko jeden wyjątek: kiedy wyrosną w naszym własnym ogrodzie. Smardze, które można spotkać w lesie czy na łące, często w pobliżu drzew liściastych, są pod ochroną . Na szczęście lubią też towarzystwo ogrodowych jabłoni, świeżo rozsypanej kory drzew iglastych czy nawet trawniki.

Uwaga na grzyby

Ważne jednak, by pamiętać, że do grzybów podchodzić należy bardzo ostrożnie . Gatunki upodabniają się do siebie i jeśli nie jesteśmy pewni, na jaki grzyb trafiliśmy, koniecznie należy skonsultować się z grzyboznawcą. Sam smardz ma nawet złego brata bliźniaka. Nazywa się on piestrzenica kasztanowata i również jest brązowy i pomarszczony – choć zarazem da się go odróżnić od smardzów.

Piestrzenica uchodziła kiedyś za gatunek jadalny po dokładnym, kilkukrotnym przegotowaniu. Nie ma jednak dowodów, że czyni go to bezpiecznym, a grzyb jest zdecydowanie trujący . Potrafi uszkodzić wątrobę, nerki i śledzionę, a bywa, że skutek jego działania jest śmiertelny . Zanim przystąpimy do cieszenia się znalezionym w ogrodzie smardzem dokładnie upewnijmy się, że to naprawdę on.

Wypróbuj też przepisy na kotlety z kalafiora i sałatkę chrzanową .

smardze rosną
fot. Canva
W moim domu nie ma Wielkanocy bez babki z prodiża. Co roku robię taką według przepisu babci
Babcia na Wielkanoc robiła mazurek pomarańczowy według Neli Rubinstein. Dziś nie wyobrażam sobie świąt bez niego
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy