W Tłusty Czwartek cała rodzina czeka na amerykańskie pączki. Są bardzo proste, dzieci je uwielbiają
Oto przepis na prawdziwe amerykańskie donaty. Te pączki-oponki znamy głównie z filmów i amerykańskich cukierni, które próbowały swoich sił w Polsce. Jednak bardzo łatwo można przyrządzić je samodzielnie, w domu. Dzieci czekają na nie z utęsknieniem.
Amerykańskie pączki na Tłusty Czwartek
Choć trudno w to uwierzyć, pączki w karnawale nie są wyłącznie polską specjalnością. Pół Europy zajada się różnymi formami faszerowanych i smażonych ciastek drożdżowych, by zdążyć przed Wielkim Postem . Amerykanie, naród praktyczny, nie narzucają sobie takich ograniczeń. Swoje pączki jedzą przez okrągły rok.
Tłusty Czwartek to jednak okazja, by także ten zwyczaj sprowadzić na rodzimy grunt. O ile dorośli na pewno będą chętnie sięgać do smaku dzieciństwa, to dzieci będą szczęśliwe, mogąc spróbować pączków „jak z filmów”. Przygotowując porcję donatów oprócz porcji tradycyjnych pączków, obsłużymy gusta całej rodziny.
Pączki z dziurką dla rodziny
W tym przepisie proponujemy, by pączki przyrządzić z lukrem w kilku kolorach i z czekoladą. Zdjęcia zaczerpnęliśmy z kanału kulinarnego Szefowa Kuchni, którego autorka przygotowuje polewę z gorzkiej czekolady i mleka, co jest równie dobrym pomysłem. Sądzimy jednak, że krucha czekoladowa warstwa lepiej oddaje oryginalne amerykańskie pączki niż inne rodzaje polewy.
Składniki
- Szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
- ½ szklanki mleka
- 40 g masła
- 15 g drożdży
- 30 g cukru
- Łyżka rumu
- Olej do smażenia (lub smalec)
- Rozpuszczalna polewa czekoladowa
- 5 łyżek cukru pudru
- Barwniki spożywcze i cukrowa posypka
Smażymy donaty
Drożdże zalewamy w miseczce ciepłym mlekiem i dodajemy łyżkę cukru oraz trzy łyżki mąki. Dobrze mieszamy i odstawiamy na pół godziny, by drożdże zaczęły pracować .
Resztę mąki przesiewamy do miski. Dodajemy jajko, rozpuszczone masło, dwie łyżki cukru, rum oraz drożdżowy zaczyn. Ciasto mieszamy łyżką, a następnie wyrabiamy dłońmi, by uzyskać suche ciasto.
Ciastu pozwalamy wyrastać przez godzinę. Następnie wyrabiamy i wałkujemy z niego centymetrowej grubości placek. Z placka wykrawamy kółka o średnicy ok. 8 cm , a w środku – dziurki o średnicy 3 cm. Donatom pozwalamy wyrastać jeszcze kilkadziesiąt minut pod przykryciem ze ściereczki.
Po upływie tego czasu rozgrzewamy olej do smażenia (chyba, że wybieramy smalec). Musi być go dużo – co najmniej 3-4 centymetry na dnie garnka . Donaty układamy na gorącym tłuszczu. Smażymy, aż staną się złociste, a następnie delikatnie obracamy i smażymy z drugiej strony.
Lukier przygotowujemy z cukru pudru i odrobiny gorącej wody (możemy dodać łyżeczkę soku z cytryny). Według uznania barwimy go barwnikami spożywczymi i dekorujemy donaty na różne kolory, używając także polewy czekoladowej. Zanim lukier i czekolada zastygną, posypujemy je różnokolorowymi wiórkami cukrowymi, wiórkami kokosowymi lub posiekanymi orzechami.
Wypróbuj również przepis na pączki z 1935 roku oraz na faworki siostry Anieli .