Wkładam boczek do słoików i dodaję przyprawy. Nie gotuje, ani nie piekę, a za każdym razem wychodzi idealny
Peklowany boczek to prosty i genialny sposób na podanie tej lubianej przekąski. Przygotowanie jest niezwykle łatwe, choć zajmuje kilka dni. Czas poświęcony na czekanie gwarantuje jednak rewelacyjny efekt. Koniecznie sprawdźcie, w jak prosty sposób go przygotować.
Boczek w słoiku
Boczek wieprzowy, podobnie jak smalec do chleba, są w polskiej kuchni bardzo lubiane . Nie musisz jednak kupować gotowców w sklepie. Swój własny wyśmienity boczek możesz przygotować samodzielnie . Poniżej dzielimy się sprawdzonym przepisem.
Boczek znajdzie swoje miejsce na desce wędlin . Jest też niezastąpioną przekąską na całonocne imprezy, takie jak noc sylwestrowa. Dlatego warto przetestować sposób na ten niecodzienny boczek w słoiku .
Przepis na peklowany boczek
Sekretem tego sposobu jest dwukrotne peklowanie boczku w solance . Za pierwszym razem namaczamy go w zwykłej mieszance soli, cukru i wody, by po niedługim czasie osuszyć go, znów zapeklować. Następnie nacieramy go przyprawami . Efektem tego jest miękka i pyszna wędlina.
Składniki
- 1,5 kg wędzonego boczku bez kości
- Szklanka soli
- Szklanka cukru
- Dwie łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
- Liście laurowe
- Suszone chili (może być w płatkach)
Składniki na marynatę ziołową
- Czosnek
- Papryka sproszkowana – słodka i ostra
- Kmin rzymski starty w moździerzu
- Majeranek
- Dowolne inne przyprawy
Przygotowanie boczku w słoiku
Surowy boczek kroimy na duże kawałki w kształcie kostek. Układamy je ciasno w słoikach . Przygotowujemy pierwszą solankę z pół szklanki soli, pół szklanki cukru i litra wody.
Solankę podgrzewamy, by składniki się rozpuściły, a następnie, gorącą lub zimną, zalewamy mięso . Tak przygotowany boczek odstawiamy na ok. dwóch dni. Po tym czasie wyjmujemy mięso, opłukujemy i znów układamy w słoikach.
Do drugiej solanki, oprócz soli i cukru, dodajemy też w trakcie podgrzewania liść laurowy, chili i pieprz . Mięso zalewamy solanką upewniając się, że wszystkie przyprawy znalazły się w słoikach, nawet jeśli nie zużyjemy całej wody. Do słoików dodajemy pokrojone ząbki czosnku .
Tak przygotowane mięso odstawiamy znów na co najmniej dwa dni do lodówki . Wyjmujemy ze słoików, osuszamy i nacieramy mieszanką przypraw. Boczek zawijamy w folię aluminiową i przechowujemy w lodówce . Przed podaniem kroimy na cieniuteńkie plasterki.
Youtube'owy kanał SchnellerKoch1, na którym można znaleźć podobny przepis i z którego pochodzą nasze zdjęcia, proponuje również zamiast marynaty obtoczyć boczek siekanym koperkiem albo pozostawić “goły” .
Warto do tego boczku podać też pieczarki według przepisu Tomasza Strzelczyka . Na mięsny przysmak sprawdź koniecznie ten sposób na schab .