Wygląda jak z cukierni, a jest banalny w przygotowaniu. Mój sernik chałwowy to prawdziwy przebój
Jaki jest najlepszy sernik? To oczywiście sernik chałwowy pod polewą o tym samym smaku. Ciasto jest niezwykle puszyste i kremowe. Wypróbuj ten przepis, bo naprawdę warto.
Sernik chałwowy, czyli niebo w gębie
Jakie ciasto jest Twoim ulubionym? U mnie od lat powodzeniem cieszą się serniki. Niekwestionowanym numerem 1 jest sernik chałwowy. To smakołyk, który pokochają nie tylko smakosze chałwy. Ciasto pięknie wyrasta i jest niezwykle kremowe oraz waniliowe.
Do tego puszyste i polane polewą chałwowa, po prostu zachwyca. Dlatego każdemu polecam ten przepis . Sernik chałwowy zawsze wychodzi. Raz go upieczesz i już często będziesz korzystać z tego przepisu. Recepturę możesz też zobaczyć na kanale YouTube Mała Cukierenka. Stamtąd również pochodzą zdjęcia użyte w tym artykule.
Jak upiec sernik chałwowy?
Składniki na spód:
- 250 k herbatników kakaowych ( mogą być też naturalne)
- 100 g roztopionego masła
Składniki na masę serową:
- 1 kg sera z wiaderka
- 180 g cukru
- 2 łyżeczki cukru z wanilią
- 4 duże jajka
- 200 g jogurtu greckiego
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 300 g pokruszonej chałwy waniliowej ( może być inny smak)
Składniki na polewę:
- 1 szklanka śmietanki kremówki 36%
- 300 g pokruszonej chałwy
- opcjonalnie trochę chałwy do dekoracji
Przygotowanie sernika zacznij od zrobienia spodu. Do blendera wrzuć herbatniki i bardzo drobno zmiksuj. Wlej roztopione, ostudzone masło i wymieszaj . Masę ciasteczkową przełóż do tortownicy 25 cm z brzegiem 8 cm. Teraz zajmij się masą serową. Do miski przełóż ser, wsyp cukier, mąkę ziemniaczaną, cukier z wanilią, jogurt i pokruszoną chałwę.
Składniki zmiksuj i dodawaj po jednym jajku. Po każdym dodaniu miksuj masę. Gotową masę serową wyłóż na spód w blaszce. Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na 30 minut. Po upływie tego czasu zwiększ temperaturę do 170 stopni i piecz kolejne 40 minut.
Sernik chałwowy, czyli najlepszy pod słońcem
Sernik po upieczeniu zostaw w piekarniku, by wystygł. Uchyl drzwiczki, a po 15 minutach ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw na około 3 godziny, by się ostudziło . Po tym czasie sernik chałwowy jest gotowy do podania. Możesz polać go polewą, którą zrobisz ze śmietanki i pokruszonej chałwy.
Tak podane ciasto odstaw, by ostygło z polewą. Możesz wstawić je do lodówki na kilka godzin. Przed podaniem udekoruj pokruszoną lub podzieloną na włókna chałwą. Sernik chałwowy jest pyszny, kremowy i wyjątkowo wilgotny. Do tego nietrudny w przygotowaniu. Zjesz go z prawdziwą przyjemnością na deser . Pisaliśmy o sposobie Jaśka Kuronia na pierogi ruskie.