Smakosze.pl Przepisy Wypróbowałem przepis na ciasto na pierogi z 1920 roku. Do tej pory nie wymyślono lepszego
fot. Canva

Wypróbowałem przepis na ciasto na pierogi z 1920 roku. Do tej pory nie wymyślono lepszego

12 maja 2024

W obiegu jest niesamowicie duża liczba przepisów na ciasto na pierogi. W poszukiwaniu idealnego sięgamy do receptur sprzed stu lat starając się podsumować najważniejsze porady. Jakiej mąki użyć? Jakiej wody? Z jajkiem czy bez?

Idealne ciasto na pierogi

Oczywiście, idealne ciasto na pierogi nie istnieje. Albo odwrotnie: każde ciasto na pierogi jest idealne, o ile wychodzi takie, jak nam się podoba , zwłaszcza że gusta mogą być różne. Można jednak pokusić się o wskazanie pewnych wytycznych, które sprawią, że ciasto będzie zgodne z tradycją i po prostu „takie jak powinno być”.

W poszukiwaniu ciasta idealnego zaczynamy więc od mąki. Częstym elementem przepisów jest wskazanie, by była to uniwersalna czy tortowa mąka typu 450 lub 480 . Zdaje się jednak, że pierogi wymagają mąki, by tak rzec, jeszcze bardziej uniwersalnej, a przy tym bardziej mineralnej. Sto lat temu użylibyśmy pewnie mniej wyczyszczonej z minerałów mąki typu 550, a nawet 650 , której dziś używamy do bułek. To dość uniwersalne typy.

ulepione pierogi
fot. Canva
Henia łączy z nimi rzodkiewkę i ma najlepszą wiosenną surówkę. W sam raz do mielonych

Jajeczne i bezjajeczne ciasto

Drugą sprawą jest woda. Można spotkać gospodynie, które do pierogów dodają zarówno zimną, jak i gorącą wodę . Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, nie ma nic złego w używaniu surowej kranówki – w naszych wodociągach woda jest przebadana i zdrowa. Wrzątek ma jednak inną cechę – „aktywuje” mąkę . Parzona skrobia podlega żelatynowaniu, ciasto robi się dzięki temu bardziej sprężyste, łatwiej formować z niego pierogi, lepiej się zaklejają i są w smaku bardziej mięsiste.

Warto też rozważyć kwestię jajka . Stare przepisy jajek do pierogów nie zalecały. Według niektórych dodawanie ich do ciasta przyszło do Polski z Włoch, gdzie niektóre makarony i ciasto na włoskie pierożki ravioli to ciasta jajeczne. Jajko jednak – znów – sprawia, że ciasto będzie twardsze. Tradycyjne ciasto na pierogi powinno więc zawierać mąkę połączoną z gorącą wodą. Krok po kroku, ciasto wykonujemy następująco:

Ciasto na pierogi – przepis

  • ½ kg mąki typu 550-650
  • 1 łyżeczka oleju
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szklanka gorącej wody

Wodę łączymy z solą i dolewamy olej. Mąkę przesiewamy na stolnicę. W kopczyku robimy zagłębienie. Wodę partiami dodajemy do przesianej mąki , siekamy nożem, a następnie zagniatamy ciasto w sprężystą kulkę, z której formujemy pierogi.

Pierogi takie gotujemy niezwłocznie po zaklejeniu. Nie upychamy ich ciasno w garnku, by się nie posklejały. Aby być gotowe, potrzebują dwóch minut od momentu wypłynięcia .

Wypróbuj też przepisy na wyraziście przyprawioną zupę pieczarkową i zapiekankę ziemniaczaną z patelni .

ugotowane pierogi
fot. Canva
Ułóż warstwami herbatniki, krem i banany. Ten przepis jest godny nagrody
Takie zapiekanki zrobisz za 5 zł. Nawet te z PRL-u nie były tak dobre, mogłabym je jeść codziennie
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy