Żaden kucharz nigdy nie popełni tego błędu. Inaczej rosół wyjdzie mętny i niesmaczny
Dobry rosół pozbawiony jest jakichkolwiek zmętnień. Tylko poprawne przygotowanie zupy zagwarantuje nam zadowalające rezultaty. Szefowie kuchni zdradzili, że kluczowe jest zalewanie mięsa zimną wodą. Podpowiadamy, o co jeszcze warto zadbać.
Jak poprawnie gotować rosół?
Wydawać by się mogło, że niedzielny klasyk, jakim jest rosół, nie ma przed nami tajemnic. Tymczasem wiele osób popełnia prosty błąd, który niweczy szansę na osiągnięcie klarownej i pełnej smaku zupy. Wrzucanie mięsa do wrzątku — bo o nim mowa — dla kucharzy jest niedopuszczalne.
Wiedzą oni bowiem doskonale jakie konsekwencje niesie za sobą takie postępowanie. Co dokładnie się dzieje? Pory mięsa wkładanego do wody o tak wysokiej temperaturze błyskawicznie zamykają się, a od powierzchni kawałków zaczynają odrywać się niewielkie części. Szybko tworzą się tym samym zmętnienia znane też jako „szumy”, których usuwanie zalecane jest w każdym niemal przepisie na rosół.
Nie wszystkie oczywiście da się bez trudu wyjąć z płynu i z czasem zupa zaczyna wyglądać nieatrakcyjnie. Dodatkowo smak jest nijaki i pozbawiony głębi, gdyż to, co najlepsze w mięsie nie może uwolnić się do płynu. Blokadę stanowi warstwa ściętego białka obecna na powierzchni kurczaka czy wołowiny. Mamy więc do czynienia z kulinarną katastrofą.
Przygotowanie rosołu wymaga cierpliwości
Podobnie niesatysfakcjonujące rezultaty osiągniemy, gdy będziemy się spieszyć i nie zmniejszymy odpowiednio mocy palnika tuż po doprowadzeniu zawartości garnka do wrzenia. Kotłujący się płyn wytworzy osady, które same nie znikną, gdy już spowolnimy gotowanie się rosołu.
Niektórzy próbują ratować sytuację poprzez wlewanie zimnej wody, ale taka praktyka może doprowadzić do rozwodnienia zupy i utraty smaku. Co więcej, z każdą porcją dodawanego płynu zachodzi potrzeba ponownego doprowadzania całości do wrzenia i momentów, w których chwila nieuwagi zaowocuje powstaniem zmętnień, w mig możemy stworzyć jeszcze więcej.
Jak uchronić rosół przed zmętnieniem?
Dobrym pomysłem i praktyką znaną wszystkim babciom jest wrzucenie do rosołu opalonej w płomieniu palnika cebuli. Warzywo doda zupie smaku i sprawi, że ewentualne zaszumienia szybko znikną. Nie pomoże, jednak jeśli zapomnimy o wrzuceniu mięsa do zimnej wody i wolnym gotowaniu dania.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na rosół. Sprawdźcie koniecznie wzmacniającą odporność odsłonę z kurkumą i imbirem . Być może skusi was również patent na wyborny rosół królewski , który uświetni niejeden uroczysty obiad.