Smakosze.pl Porady Żaden słoik z solą. Zalewam koperek tym składnikiem i mrożę, ten patent bije na głowę inne
fot. Canva

Żaden słoik z solą. Zalewam koperek tym składnikiem i mrożę, ten patent bije na głowę inne

23 czerwca 2024

Tradycyjnie już nasze domowe zamrażarki zamieszkują pudełka po lodach pełne mrożonego koperku. Są jednak lepsze metody by zakonserwować to – i inne – zioła z myślą o zimie. Wiele z nich jest lepszych.

Letni koperek

Zakup koperku, natki pietruszki czy doniczkowych ziół nie jest problemem nawet w środku zimy. Zapominamy więc, że to produkt sezonowy. Otrzeźwienie przychodzi, kiedy w maju widzimy na straganach nie kilka rachitycznych gałązek w foliowej tytce, ale prawdziwy koperkowy krzew.

Rzucamy się wtedy i kupujemy takie dorodne bukiety kopru , by po chwili przeżyć otrzeźwienie: co z nim robić? Zachować na później. Ale jak? Odruchowo sięgamy po pudełko po lodach, ale to nie najlepsze rozwiązanie.

zioła w soli
fot. Canva
Posyp nim ogórek. Będzie smakować dokładnie tak jak arbuz

Jak konserwować koperek

Często polecaną dla mrożenia alternatywą jest konserwowanie ziół w soli. Przesypujemy warstwy koperku, bazylii czy rozmarynu kilkumilimetrowymi warstwami soli i tak przechowujemy w lodówce. Wystarczy wtedy opłukać koperek, by był niemal jak świeży. Gratis dostajemy też sól o ziołowym smaku , równie dobra przy codziennym gotowaniu .

Jest jednak jeszcze jeden sposób, od dawna polecany, a jednak wciąż za rzadko stosowany. Do jego wdrożenia wystarczy butelka oliwy i foremka do kostek lodu . Oliwa to przecież jeden z najelszych konserwantów.

Oliwa koperkowa i inne

Metoda ma zastosowanie nie tylko do koperku, choć to jego najchętniej konserwujemy. Można w ten sposób zabezpieczyć przed zepsuciem każde zioło i używać, kiedy tylko mamy na to ochotę. Wystarczy zalać je oliwą w przegródkach foremki na lód . Zioła płuczemy, dokładnie osuszamy i rwiemy lub siekamy na mniejsze kawałki. Układamy je, najlepiej możliwie ściśle, w przegródkach foremki. Zalewamy oliwą i wstawiamy do zamrażarki.

Wysokiej jakości oliwa powinna zsiąść się także w lodówce, w dalszym ciągu będzie jednak miała maślaną konsystencję. Ta z zamrażarki zaś będzie odpowiednio twarda i pozwoli przechować zioła na długie miesiące . Po rozpuszczeniu można używać samych ziół albo razem z olejem, w którym były zanurzone.

Wypróbuj też sposób na domowe lody i sprawdź ważne porady na temat letniego nawodnienia .

zioła w oliwie
fot. Canva
Strzelczyk zawija filety z kurczaka i ziemniaki w papier i wkłada do piekarnika. Ten obiad to hit
Zamówił kotlet w barze po Kuchennych Rewolucjach. Jego opinia jest jednoznaczna
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy