Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Co pić w upał? Tego popularnego napoju unikaj jak ognia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.06.2024 17:40

Co pić w upał? Tego popularnego napoju unikaj jak ognia

picie wody
fot. Canva

Choć lato 2024 roku zaczyna się nietypowo, burzami i chłodem, mieszają się one z upałami i tych ostatnich należy spodziewać się coraz więcej. Watro wtedy pamiętać o odpowiednich zasadach dotyczących zdrowia, a zwłaszcza nawadniania organizmu.

Unikaj odwodnienia

Taki mamy klimat – nie są w Polsce w dzisiejszych czasach niczym szczególnym fale upałów powyżej trzydziestu stopni przez nawet kilka dni. Nasz organizm nie radzi sobie z tym najlepiej. Mówi się nawet, że okresy nadmiernego gorąca są gorsze dla zdrowia niż fale mrozów.

Wśród problemów zdrowotnych, które nam zagrażają, jest odwodnienie. Krótko mówiąc – sytuacja, kiedy tracimy z organizmu więcej wody, niż jej dostarczamy. Zwłaszcza, że razem z wodą nasz organizm wypaca sole mineralne. Grozi nam więc ich deficyt.

letnia herbata
fot. Canva
Dzięki tej pysznej sałatce schudłam już 5 kg. Koleżanki nie mogą uwierzyć, że to takie proste

Co pić w czasie upałów

Dlatego ważne jest, by w czasie upałów nie tylko dużo pić, ale przede wszystkim pić odpowiednio. Pijmy więc przede wszystkim dużo wody, a zwłaszcza wody o wysokim poziomie mineralizacji. Uzupełniamy dzięki niej w diecie te minerały, które tracimy. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na wysoką zawartość magnezu i wapnia.

Na przeciwnym biegunie, jeśli chodzi o zdrowie, jest kawa czy mocna herbata. Kofeina i teina to substancje, które działają moczopędnie, a dodatkowo napoje pite na gorąco przyspieszają pocenie się. Unikajmy też oczywiście alkoholu, którego picie naraża nas na większe problemy ciśnieniem. Dobra będzie natomiast letnia herbata miętowa.

Soki i izotoniki

Dobrym pomysłem na utrzymanie nawodnionego organizmu jest jedzenie zup, zwłaszcza chłodników, a także picie soków. Zawierają one witaminy i mikroelementy. Świetny jest sok pomidorowy, który dostarcza do organizmu mnóstwo potasu.

Warto też pić izotoniki. Oczywiście nie chodzi o te sklepowe, pełne sztucznych dodatków, zbędnych barwników i słodzików. Najlepszy, najprostszy izotonik to rozpuszczona w wodzie łyżeczka miodu, łyżeczka soli himalajskiej i sok z połówki cytryny. Nie smakuje ani trochę tak źle, jak to brzmi, a zastrzyk elektrolitów z takiego napoju jest bezcenny.

Wypróbuj też przepisy na polskie kapary z czarnego bzu i ciasto truskawkowe bez pieczenia.

domowy izotonik
fot. Canva
Tagi: kawa Dieta sól