Smakosze.pl Porady Żadna woda, żadne mleko. Grzyby na święta moczę tylko w tym składniku, wychodzą przepyszne
Fot. Shutterstock

Żadna woda, żadne mleko. Grzyby na święta moczę tylko w tym składniku, wychodzą przepyszne

14 grudnia 2024

Suszenie to najlepszy sposób przygotowania grzybów do przechowywania. Ale jaki jest najlepszy sposób namaczania ich z powrotem? Jest kilka zasad, które pozwolą go wskazać.

Suszenie i namaczanie grzybów

Kiedy jesienią siadamy do obróbki owoców grzybobrania, w kuchniach rozchodzi się woń suszonych grzybów. Ale na horyzoncie jest już kolejna – namaczanie ich, by z powrotem przywrócić im żywotność. Jest na to kilka sposobów.

Większość z nas zna jednak tylko jeden, najprostszy. Zalewamy grzyby zimną wodą i, według uznania – gotujemy w niej po kilku godzinach lub wymieniamy wodę przed gotowaniem. To ostatnie nie jest konieczne, jeśli po grzybobraniu były one dobrze oczyszczone.

namoczone grzyby

Pokrój kapustę pekińską i wymieszaj z tymi dodatkami. Ta surówka pasuje do każdego obiadu

W czym namaczać grzyby

Nie jesteśmy jednak zdani na samą wodę, jeśli chcemy osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. W czym więc namaczać grzyby? Na przykład w mleku. Jest ono bardzo skuteczne we wszelkich tego rodzaju zastosowaniach. Moczymy w nim przecież często śledzie, a także schab przed smażeniem.

Doskonale sprawdzi się jednak także bulion . To jedna z najlepszych metod, bo przynosi nam wiele korzyści naraz. Z jednej strony grzyby zyskają pełnię aromatu . Z drugiej jednak sam bulion stanie się świetną podstawą zup czy sosów lub smakiem do potraw . Nigdy przecież nie należy wylewać wody spod grzybów, a zawsze wykorzystać w jakiejś innej potrawie zawarte w niej smaki.

Mocząc grzyby, dodaj składniki do wody

Nawet jeśli nie mamy pod ręką żadnego z tych płynów, w których moglibyśmy namoczyć grzyby, możemy wzbogacić ich smak. Wystarczy dodać do wody aromatyzujące ją przyprawy . Najczęściej używa się w tym celu ziela angielskiego, liści laurowych i cebuli. Nie należy z nimi jednak przesadzać, by nie zabić smaku grzybów.

Warto oczywiście pamiętać także o dwóch zasadach. Jedna z nich to by nie zalewać grzybów gorącym płynem , a jedynie letnim lub chłodnym. Druga – by zaplanować namaczanie grzybów, bo nie ma sposobu, by je dobrze przyspieszyć. Najlepiej więc moczyć je w lodówce przez całą noc, a w każdym razie co najmniej 4-5 godzin.

Wypróbuj też sposoby na namaczanie śledzi i mało znane, a doskonałe mięso .

suszone grzyby – suche

Taki syrop z cebuli robiła moja ciocia. Poza cukrem dawała do słoiczka jeszcze to
Tak zrobisz najlepszy bigos na Święta. Te 3 zasady to podstawa, znam je od babci
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy