Trzymaj się tej zasady, a barszcz czerwony będzie mieć rubinowy kolor. Jest kluczowa
Barszcz czerwony jest jedną z wigilijnych potraw. Już niedługo będziemy cieszyć się jego wybornym smakiem. Ta wyjątkowa zupa słynie też z rubinowego koloru. Podpowiadamy, w jaki sposób go uzyskać.
Barszcz czerwony, czyli smak i kolor
Barszcz czerwony wigilijny smakuje pysznie z uszkami. W Boże Narodzenie zajadamy się nim i doceniamy intensywny kolor tej zupy. Jest jedyna w swoim rodzaju. Jednak czasem zdarza się, że barszcz czerwony ma ciemny i brunatny kolor. Co poszło nie tak w gotowaniu, że barszcz nie ma rubinowego koloru?
Ta zupa o głębokim smaku dość długo się gotuje. Niestety w wyniku gotowania może stracić kolor. Zamiast być rubinowa, będzie brunatna, a przecież nie o to nam chodzi. Rubinowy kolor pochodzi z buraków, które zawierają betaninę. Gdy zupa ma zbyt wysokie pH, to betanina zacznie się rozpadać. Barszcz stanie się brunatny.
Nikt nie wierzy, że sama robię te świąteczne ciasteczka. Smakują i wyglądają jak z cukierniZakwaś barszcz czerwony
Dlatego koniecznie musimy pamiętać o zakwaszeniu barszczu czerwonego. Kwaśny składnik obniży pH i zagwarantuje intensywny kolor. Do zakwaszeniu zupy warto użyć soku z cytryny, octu, zakwasu buraczanego lub nawet kwasku cytrynowego. Wszystkie te produkty sprawdzą się i pozwolą zachować piękny kolor barszczu.
Istotny jest moment ich dodania. Barszczu nie należy zakwaszać zbyt wcześnie, bo straci na smaku. Najlepiej dodać kwaśny składnik pod koniec gotowania. Zupa powinna być już prawie gotowa. Kwaśny produkt ustabilizuje kolor i nie “zabierze” smaku. Pamiętajmy, by stopniowo zakwaszać barszcz czerwony.
Nie przesadźmy z gotowaniem
Barszczu czerwonego nie powinniśmy gotować zbyt długo. Wystarczy 30 minut, a jeśli chcemy szybciej ugotować buraki, pokrójmy je na mniejsze części. Można nawet zetrzeć je na tarce. Gdy gotujemy barszcz na bazie bulionu warzywnego, to buraki dodajmy pod koniec gotowania.
Zachowają kolor i smak. Warto też używać świeżych buraków, a nie konserwowych. Świeże mają więcej betaniny, która jest odpowiedzialna za rubinowy kolor tej wigilijnej potrawy. Dzięki tym podpowiedziom barszcz czerwony będzie zachwycał kolorem i smakiem podczas wieczerzy wigilijnej. Pisaliśmy o tym, jak przygotować schab pieczony na Sylwestra. Informowaliśmy też o rewolucji w Dino, która ułatwi życie wielu klientom.
Źródło: mojegotowanie.pl