Żadne pączki i faworki. Róże karnawałowe są największym rarytasem na Tłusty Czwartek
Coś nowego, coś starego i coś pożyczonego. Ten nowatorski poczęstunek na tłusty czwartek spełni wszystkie te wymogi – jeśli tylko pożyczysz od nas przepis na karnawałowe róże.
Róże podobne do faworków
Róże karnawałowe mają pewne cechy faworków – są smażoną w głębokim tłuszczu słodką przekąską z jajecznego ciasta. To ostatnie przygotowyjemy podobnie jak to na faworki. Podobnie też podlewamy je odrobiną spirytusu, żeby w trakcie smażenia róże nie wypiły zbyt dużo tłuszczu.
Różni je jednak od faworków wygląd. Wgryzamy się nie w chruścik, ale w piękny kwiatuszek ze środkiem udekorowanym powidłami . Takie ciastka błyskawicznie znikną z talerzy. Jedyna obawa jest taka, że pozostawią niedosyt na cały Wielki Post.
Smażymy róże karnawałowe
Żeby uzyskać właściwy piękny kształt, wycinamy z ciasta kółka szklankami o trzech średnicach . Jednak autorka kanału kulinarnego Babcia Ewa Gotuje pokazała, że można używać także foremek o innych kształtach. Wystarczy wtedy nie nacinać ciasta w sposób, który tu opisujemy.
Składniki
- 400 g mąki typu 480
- 200 g śmietany 12%
- 6 żółtek jaj i trochę białka do posmarowania
- 30 ml spirytusu
- Do dekoracji: dżem lub marmolada i cukier puder
- Tłuszcz do smażenia
Róże karnawałowe – przygotowanie
Składniki ciasta mieszamy w misce do połączenia składników, przekładamy na stolnicę i dokładnie wyrabiamy na zwartą, jednolitą masę. Po wyrobieniu przez kilka minut ubijamy ciasto wałkiem, miejsce koło miejsca, z każdej strony, przekładając je i formując. Ciasto nie powinno się kleić do stolnicy – w razie czego podsypujemy je mąką.
Po ubiciu owijamy ciasto folią spożywczą i odkładamy do lodówki na ok. pół godziny. Po tym czasie dzielimy je na mniejsze kawałki i rozwałkowujemy na grubość ok. 2-3 mm. Wycinamy z niego tę samą liczbę krążków o trzech różnych średnicach . Resztki ciasta zagniatamy i ponownie rozwałkowujemy.
Krążki nacinamy na krzyż tak, by środki pozostawić nie nacięte. Środki te smarujemy białkiem za pomocą pędzelka i nakładamy jeden na drugi, po jednym każdej średnicy. Dociskamy palcem, by się skleiły. Płatki naszych różyczek powinny się lekko unieść. Kwiatuszki zanurzamy w rozgrzanym tłuszczu i smażymy, aż staną się złociste. Wyjmujemy je na ręcznik papierowy. Po przestygnięciu dekorujemy wybranymi powidłami, układamy na talerze i posypujemy cukrem pudrem.
Wypróbuj też przepis na nadziewane słodkie bułki i faworki w 15 minut .